Крушите са един от любимите плодове на множество хора. Те са полезен източник на витамини, минерали и други хранителни вещества. В тях се съдържа значително количество въглехидрати и малко протеини и мазнини. Освен това те имат фибри, които са много полезни за здравето на чревния ни тракт. Крушите са и богат източник на вода.
В 100 грама круши се съдържат:
57 калории, които се дължат на 15,23 грама въглехидрати, 0,36 грама протеин и 0,14 грама мазнини. Освен това има 3,10 грама фибри, което означава, че са чудесен начин да поддържаме храносмилателната си система в добро здраве. Въглехидратите в крушите са най-вече фруктоза (т.нар. плодова захар) и глюкоза, с малко количество захароза. Трябва да се отчете, че фруктозата няма метаболитно значение за тялото ни.
В крушите се съдържат и множество витамини. Това са бетаин, витамин А, витамини от група В, вкл. фолиева киселина, витамин С и D, витамин Е и К1.
Витамин А е антиоксидант, който се грижи за правилното функциониране на имунната система. Най-голямо значение има за зрението ни. Освен това обаче подпомага метаболизма и здравето на кости, кожа и коса. Взима участие в синтеза на протеини, в метаболизма, в здравето на клетъчните мембрани. Влияе ползотворно и на репродуктивната система чрез повишаване производството на полови хормони.
Витамините от група В имат множество ползи за здравето. Те са от огромно значение за обмяната на веществата. Съответно, играят голяма роля при поддържането на добри енергийни нива през целия ден. Способстват за здравето на нервната система и психичните процеси. Подпомагат правилната функция на нервната система. Особено важни са за спортисти, понеже помагат за растежа на мускулите и за възстановителните процеси след тренировка.
Витамин С е изключително ценен антиоксидант, който също така способства поддържането на съединителната тъкан в тялото. Той предпазва клетките ни от увредите, за които допринасят свободните радикали.
Витамин D е важен елемент за обмяната на калция и фосфора в тялото ни. Взима участие в здравето и израстването и възстановяването на костите.
Витамин Е също е антиоксидант, който спомага за борбата с вредните свободни радикали. Освен това способства за поддържане ниско количество окислен лош колестерол. Въздейства върху производството на еритроцити.
Витамин К е важен за кръвосъсирването. Той взима участие в зарастването на раните. Също така играе роля в регулацията нивото на калций в тялото.
Сред минералите в крушите се нареждат желязо, калий, магнезий, калций, мед, натрий, манган, селен, флуорид, цинк и фосфор.
Желязото е от огромно значение за тялото ни, тъй като е незаменима съставка на еритроцитите – червените кръвни клетки, които пренасят кислород и въглероден диоксид в тялото. Недостигът на желязо може да доведе до т.нар. желязо-дефицитна анемия, която се характеризира с множество симптоми, включително умора, намалена работоспособност, лесно изтощаване и др.
Калият е ценен минерал, който взима участие в дейността на всеки процес в тялото ни, като действа върху клетъчните мембрани и взима участие в предаването на сигнали в организма. Има огромна важност за здравето и правилната функция на сърцето.
Калцият е минерал от изключително значение за здравето на костите и съкращението на мускулите.
Магнезият подпомага действието на нервната система и на мускулите.
Ползи от крушите
Крушите ни помагат да повишим апетита си и подобряват храносмилането и метаболизма ни. Способстват за нормална работа на бъбреците и черния дроб. Полезни са при високи физически натоварвания.
Съдържат фибри, които са от значение за здравето на стомашно-чревния тракт, като включително предпазват от развитие на някои видове онкологични заболявания. Фибрите, допълнително, способстват за по-добра грижа за добрите бактерии в чревния ни тракт, което пък подобрява здравето на имунната ни система. Фибрите са от голяма полза и при борба с прекомерното количество килограми.
Редовното похапване на круши е още един помощник в предпазването от сърдечни заболявания и хипертония (високо кръвно налягане). Консумацията им е и полезна за намаляване риска от развитие на диабет.
Предупреждения при консумация на круши
Крушите могат да доведат до стомашен дискомфорт, придружен с диария, в случай, че ги консумирате заедно с или малко преди да пиете вода. При някои хора могат да доведат до дискомфорт и приети сами по себе си.
При хора със стомашна язва е противопоказан приемът на сурови круши.
Освен това, по-добре е да не ги ядете на гладно, тъй като дразнят стомаха. Избягвайте и да ги консумирате директно преди ядене на тежка храна, включително месо. Вместо това ги хапнете 30-60 минути след като сте се нахранили.
Discussion about this post