Глутенова алергия или непоносимост към глутен? Много хора смятат двата термина за взаимозаменяеми. Всъщност има съществени разлики между тях.
Средно 1 на 100 души има непоносимост към глутен. Но какво всъщност е глутен? Това е сборно наименование на специфичен вид протеин, намиращ се зърнените култури. Всяка от тях обаче съдържа различно съотношение на глутеини и глиадини – двата различни вида глутен.
Глиадините по принцип са причина за всички оплаквания при консумацията им. Пшеницата, например, съдържа много глиадини. Зърнените храни с много ниско количество на тези глиадини, като ориз и царевица, могат да се хапват и от хора с непоносимост, макар официално да не са без глутен.
И така, каква е разликата между глутенова алергия и глутенова непоносимост?
- Глутенова алергия
Такъв вид алергия наистина е голяма рядкост, а някои учени дори смятат и че не съществува. Обикновено се стига до остра реакция до едно денонощие след хранене с глутен, която се изразява със силен обрив, задушаване или обилни секрети от носа.
Това, което всъщност съществува, е алергия към пшеница, но тя е относително рядка. За да разберем разликата между алергия към пшеница и състоянието на непоносимост към глутен, първо трябва да разгледаме какво представляват и двете.
Пшеницата обединява няколко вида растения от семейство Житни. Тя се използва основно за приготвяне на хляб и е изключително разпространена. Голям брой продукти в супермаркета са пълни с пшеница. И не става въпрос само за хляб, но и за пасти, бисквити, сосове, сладкиши и зърнени храни.
Глутенът не е зърно, а името на група протеини. Те могат да бъдат открити в редица зърнени култури, включително лимец и камут. Овесът също често е „замърсен” с глутен и следователно не се понася от хора с непоносимост.
Когато има налице алергия към пшеница, се проявява алергична реакция към протеин, открит в нея. Най-общо казано в пшеницата има четири различни протеина: глутенин, албумин, глобулин и проламин. Глобулинът и албуминът обикновено причинява симптомите на алергия.
Хората с такава алергия следва да не консумират всички пшенични продукти. Други продукти с глутен като лимец и камут не предизвикват оплаквания. Като цяло тази алергия не е напълно ясна, но се наблюдава в по-малка степен от глутеиновата чувствителност.
- Непоносимост към глутен
Хората с такава непоносимост не могат да понасят всички продукти, съдържащи глутен, включително храни с пшеница. В случая става въпрос за хронично автоимунно заболяване.
Когато човек с глутенова непоносимост консумира глутен, имунната му система „излиза от строя”. Вместо протеините да се разглеждат като безопасни, по време на храносмилането възниква грешна реакция. Отделят се антитела, които атакуват собствената тъкан: в този случай чревната лигавица и чревните власинки в тънките черва. Не рядко това провокира и тяхното изчезване. В резултат червата вече не функционират правилно и макронутриентите не се абсорбират както трябва.
Симптоми
Между двете състояния, които обсъдихме по-горе, може да има много прилики по отношение на симптомите.
При непоносимост често присъстват редица симптоми като силна умора, диария или запек, недостиг на витамини въпреки здравословната диета, недохранване, остеопороза, гадене и главоболие.
Реакцията при алергия е по-бурна и се проявява скоро след консумацията на „забранени” храни.
При хората с чувствителност към глутен, няма автоимунна реакция, но има леко възпаление. При тях също могат да бъдат наблюдавани някои от симптомите, посочени горе, но нищо в изследванията им не показва непоносимост.
Разбираемо е, че хората бъркат алергията към пшеницата с непоносимост към глутен, но е хубаво да се знае за какво точно става въпрос. Отново подчертаваме, че непоносимостта е автоимунно заболяване, а алергията – алергична реакция на имунната система.
И в двата случая обаче трябва да се спазва специална диета. При алергията трябва да избягвате всички храни с пшеница, а при непоносимост – да спазвате безглутенова диета.
Има малко изключение по отношение на безглутеново пшенично нишесте. То понякога се използва в продуктите без глутен. Това е пшенично нишесте, което е многократно „измито” по специален начин, така че глутенът да бъде „отмит”. И то е подходящо за хората и от двете състояния.
Разбира се, няма повод за отчаяние, тъй като има страхотни пайове, бисквити и торти без глутен. Има чудесни заместители и на пшеницата. Важно е да знаете какво трябва и не трябва да хапвате и да се придържате към хранителния си режим. Всяко изключение би могло да влоши състоянието ви.
Discussion about this post