Умората през деня може да бъде изключително неприятен проблем. Когато се затруднявате с ежедневните си дейности, това се отразява на цялостното ви психическо здраве. Липсата на достатъчно енергия ви принуждава да се откажете от любимите си хобита и да прекарвате повече време на дивана.
След дълъг, напрегнат ден или сериозно физическо натоварване е нормално да се чувствате уморени. Всеки се изморява понякога, дори да е в отлична форма. И това усещане обикновено преминава след нощния сън. Но когато на сутринта продължавате да се чувствате изтощени и това се повтаря редовно, вече говорим за проблем.
Навиците, които могат да предизвикат умора през деня:
1.Лягате си късно по различно време
Лошите навици на сън могат да причинят постоянно чувство на умора. Когато си лягате по различно време и в късните часове на нощта, обърквате биологичния си часовник. Сънят ви не е пълноценен и обикновено разпокъсан. Не е изключено и да се събуждате с главоболие.
Много е важна и атмосферата в спалнята, температурата и светлината. Опитайте се да си създадете възможно най-тихата и приятна среда за сън, да си лягате в едни и същи часове и да спите поне 7 часа.
2. Работите прекалено много без почивен ден
Хроничният стрес, претоварената нервна система и липсата на почивка често водят именно до хронична умора. Непрекъснато се безпокоите за нещо, притеснявате се за многото си ангажименти, натоварвате мозъка и нервната си система, без да им осигурите време за възстановяване.
По време на почивка организмът ви превключва от симпатиковата нервна система (която ускорява сърдечната дейност и мобилизира тялото ви) към парасимпатиковата, изразяваща се в понижаване на кръвното и сърдечната дейност. Когато нервната ви система е затруднена да направи това поради недоспиване, стрес и тревожност, вие се чувствате перманентно уморени.
3. Не се храните здравословно
Витамините имат важна роля в осигуряването на енергия и изобщо за благосъстоянието ви. Когато те липсват в диетата ви, може да чувствате постоянна умора. Дефицитът на основни хранителни се отразява на всяка една дейност на организма ви.
Липсата на витамини от група B, например, задълбочава проблемите със съня. Vitamin D пък се отразява пряко на цикъла сън-събуждане. Всичко това ограбва енергията ви и ви прави по-малко жизнени и енергични.
За да избегнете това, обърнете внимание на съдържанието на храната си. Не калориите са важни, а хранителните вещества, които приемате с нея. Опитайте да включите повече плодове и зеленчуци и да намалите пакетираните храни.
4. Използвате прекалено много технологии
Цял ден сте пред компютъра, вечер заспивате пред телевизора или със смартфон в ръка. Технологиите обаче могат да са една от причините, поради която се чувствате отпаднали и апатични, особено ако ги използвате преди сън. Синята светлина влияе пряко върху биологичния ни часовник. Заспивате по-късно и не си доспивате. На сутринта се чувствате изтощени, липсва ви концентрация и нямате желание за нищо.
Избягвайте технологиите поне час преди нощната си почивка, за да спите пълноценно и да се събуждате активни и жизнени. Можете да намерите други занимания, които да ви помогнат да се отпуснете и настроите за сън. Една релаксираща вана е напълно достатъчна в това отношение.
При хронична умора може да ви помогне и спортът. Увеличете постепенно натоварването. Ако в началото нямате никакво желание поради липса на енергия, можете да взимате подходящи добавки, да консумирате протеинови барове или просто да пиете повече фрешове.
Ще ви помогнат и разходките на открито. Може би просто ви липсва витамин d. Комбинацията от слънце, чист въздух и приятна компания може да се окаже всичко, от което имате нужда. Важното е да си дадете сметка, че имате проблем и да изготвите план как да се справите с него.