Бифидобактериите са непатогенни аероби. Те са симбионти от света на микробите, които получават широко внимание от лица, свързани с медицинската и микробиологичната професия. Те принадлежат към род Bifidobacterium. В него влизат множество бактерии с различни форми, включително вибриони, бухалковидни и т.н.
Важното за тях обаче е че те лежат в основата на физиологичните процеси в чревната микрофлора при деца в кърмаческа възраст. Допълнително са важни и в нормалната микрофлора на червата на възрастните. При кърмачета, при добро здравословно състояние, бифидобактериите съставят до 99% от всички микроогранизми на чревната микрофлора. При възрастни този процент спада, но все пак остава 50%.
Бифидобактериите са участници в процеса на ферментация. Те използват захаридите, които съставят кърмата, и произвеждат по-лесно усвоими съединения. При възрастни участват в процеса на ферментация на сложните въглехидрати. Освен това спомагат за доброто здраве на организма като цяло и на червата, в частност.
Представителите на този микроорганизмов род участват в метаболитни процеси на организма. Тази си роля те извършват чрез участие в храносмилането, но и не само. Допълнително те са важен елемент в метаболизирането на холестерол и жлъчни киселини. Още повече, взимат участие и в метаболизирането на хормони и ксенобиотици, както и на различни канцерогенни вещества. Не на последно място, синтезират и вещества, които носят полза за организма.
Още една тяхна роля е защитата срещу патогенни микроогранизми. Бифидобактериите потискат някои патогенни и условно патогенни бактерии, понеже произвеждат съставки, които могат да спрат растежа на такива – т.нар. антимикробни вещества. Това са лизозим, водороден пероксид, антибиотици и т.н. Освен това те активно се конкурират с патогени за хранителни вещества и това също спомага за защитната им роля. Допълнително, бифидобактериите усилват дейността на имунната система.
Осигуряват защита на чревната бариера – т.е. предпазват от навлизане на патогени във вътрешността на тялото от чревната лигавица. Служат и като помощници в усвояването на различни вещества, сред които калций, витамин D и желязо. Инхибират процесите на гниене в червата. Плюс, физиологичното им действие осигурява препятствие пред усвояването на токсини, включително амоняк.
Бифидобактериите са важен синтезатор на витамини от група В. По този начин предотвратяват възникването от различни заболявания, които са следствие от недостиг на витамини от група В и, в частност, фолиева киселина.
Бифидобактериите, които обитават стомаха, подпомагат при защитата срещу някои патогенни бактерии, водещи до развитие на язви, като потискат развитието им.
Именно всички тези гореизброени характеристики на бифидобактериите ги правят толкова ценна съставка на разнообразните пробиотици, в които те участват заедно с лактобацилите. Бифидобактериите са били посочени като терапевтична и профилактична съставка на пробиотиците, съдържащи множество видове микроогранизми. Тези бактерии подпомагат да поддържаме здравето на организма си чрез различните си ценни действия откъм физиологична и биохимична страна.
Discussion about this post