Отдавна не е актуално, че въглехидратите угояват!
Изследователи от Харвардския университет са прекарали осем години, в изучаване на хранителните навици на 27 000 души. Резултатът: Хората, които ядат пълнозърнести храни всеки ден, имат по – добър контрол на теглото, отколкото хората, които консумират предимно рафинирани зърна. Това показва колко важни са въглехидратите за тялото ви.
И все пак те са редовно в лоша светлина. Въглехидратите се смятат за вредни, и не са привлекателни да бъдат включени в диета. Но това е изключително грешно; тези въглехидрати всъщност насърчават отслабването.
1. Кафяв ориз
Вероятно сте чували, че е добра идея да замените белия ориз с кафяв. И сме напълно съгласни! Кафявия ориз осигурява по – дълго усещане за ситост, защото тялото ви го усвоява бавно. В допълнение, кафявият ориз съдържа добра доза минерали и фибри.
2. Амарант
Амарантът е известен като зърно, но по принцип е семе. Свързан е с киноа, и има същия орехов вкус. Голямото предимство на амаранта е, че хората с непоносимост към глутен могат да се наслаждават безопасно, тъй като той не съдържа глутен. Той е добър и за портфейла ви, тъй като амарантът е много по – евтин от киноа.
3. Киноа
Като истинска съвременна дама, несъмнено сте запозната с киноа. Киноа съдържа незаменими аминокиселини, които тялото ви не може да си произведе, и е важен източник на протеини и фибри. Друго предимство: можете да закусите, обядвате и вечеряте с нея.
4. Мюсли
Вероятно знаете мюсли само като нездравословна зърнена закуска с много добавени захари, за щастие това не важи за всички видове. Една порция мюсли съдържа около 300 калории, но в замяна получавате много витамини и минерали. Когато купувате, погледнете добре етикета, някои варианти наистина съдържат много добавени захари.
5. Гранола
Понякога може да бъде трудно, а дори и невъзможно да намерите опаковка зърнени храни в магазина за хранителни стоки с по – малко захар, отколкото опаковка бисквити. Така че спрете да гледате всички тези опаковки, и направете свой собствен здравословен вариант. Например, използвайте нашата лесна рецепта за гранола или смесете вашите собствени семена, ядки и плодове по ваш вкус. Печете във фурната и ето: вашата собствена супер вкусна гранола е готова да и се насладите!
6. Перлен ечемик
Буквално скъпоценен камък сред въглехидратите. Перленият ечемик има много нисък гликемичен индекс, който осигурява стабилни нива на кръвната захар. Той е богат на витамини от група В, витамини А, Е и D и съдържа много минерали. Съдържанието на фосфор в перления ечемик е дори два пъти по – високо, отколкото в повечето зърнени култури. Подготовката на перлен ечемик отнема известно време; най -добре е да го накиснете в купа с вода предната вечер.
7. Камут
Камут е (все още) относително неизвестно древно зърно и е свързано с житото. Камутът съдържа само малко повече от всички хранителни вещества: повече минерали, повече фибри, повече протеини и повече витамини. Освен това, камут може да носи името си само ако е отглеждан биологично, така че със сигурност знаете, че консумирате истинска храна. Допълнително предимство е, че камутът съдържа не по – малко от 40 процента повече здравословни мастни киселини от всяко друго зърно.
8. Теф
Теф е зърно без глутен, произхождащо от Африка. То е богато на протеини, фибри и минерали като желязо, калций, магнезий и цинк. Друго предимство е, че съдържа бавно смилаеми съставки, така че след закуска ще бъдете сити по – дълго време. Само за вдъхновение: той се използва широко в страни като Етиопия за печене на инжера, вид плосък хляб.
9. Freekeh
Това зърно от Близкия изток е истинско „суперзърно“. То е богато на протеини (около 11 грама на порция), фибри и витамини от група В и има много нисък гликемичен индекс. Има орехов вкус, който може да бъде вкусно допълнение към салата, или като пълнеж в чушка или тиквичка.
10. Елда
Ако сте (като почти всички) смятали, че елдата е зърно, значи грешите. Това е тревисто растение, чиито плодове – зърната – могат да се консумират. Имате елда в различни форми: зърна, люспи и брашно. Елдата е без глутен, и с високо съдържание на витамини от група В и магнезий. Допълнително предимство: просто се предлага в супермаркета.
11. Просо
Просото може да се използва като заместител на ориз, киноа и кускус. Леко сладкият вкус също го прави вкусно за закуска например, с малко сушени плодове и мед. Просото има същото съдържание на протеини като пшеницата, и е без глутен. Допълнителен плюс: богат е на всички витамини В, калций и желязо.
12. Булгур
Това зърно обикновено се използва в ястия от Близкия изток и има лек, орехов вкус. Той е чудесен източник на фибри и минерали, и е отлична алтернатива на ориза или кускус.
13. Царевично брашно
Царевичното брашно е единственото зърно, което има високо съдържание на каротин и е добър източник на магнезий, селен и тиамин. Зърното се използва широко в царевични тортили и корнфлейкс. Можете сами да използвате царевично брашно, когато печете безглутенови мъфини, хляб или сладкиши.
Discussion about this post