Храните, които приемаме всеки ден, се разграждат в храносмилателния тракт до градивните си съставки и биват абсорбирани през стените му, за да навлязат в кръвта и оттам да вземат участие в разнообразни процеси из тялото. Нарушаването на някой от етапите на храносмилане – механично или ензимно смилане, абсорбция, транспорт – може да доведе до редица здравословни проблеми. Те се характеризират с богата симптоматика и могат да дадат разнообразни отражения както в храносмилателния тракт, така и в други системи от органи.
Нека разгледаме някои от най-често срещаните здравословни ефекти и проблеми от лошо храносмилане.
Газове и подуване на корема
Един от най-непосредствените симптоми на лошо храносмилане са газовете и подуването на стомаха и червата. Това е причинено от ефектите на ферментация, осъществявани от чревните бактерии. Тъй като храната не бива разградена правилно, тя се подлага на анормални процеси на смилане от намиращите се в чревния тракт бактерии. Поради тези процеси се образуват газове, които водят и до подуване на корема.
Други стомашно-чревни симптоми
Заедно с газовете и подуването на корема, може да наблюдавате и други стомашно-чревни симптоми. Например, това може да се изрази като чувство за прекомерна ситост и невъзможност да изядете порцията си, дори и да сте хапнали малко от нея. Понякога и след прием на нормално количество храна, може да наблюдавате усещането, че сте преяли, заедно с неговите неудобни усещания. В редица случаи може да се появи усещане за парене в стомаха.
Диария
Много често при влошено храносмилане може да възникне и диария. Тя може да е причинена от недостатъчност на смилането на мазнините и въглехидратите. Често възниква като резултат от нарушена резорбция на мазнините, като резултат от липса на ензими за преработка на въглехидрати и други подобни фактори. Разбира се, диарията може да е симптом, предизвикан и от други здравословни проблеми, поради което е необходима консултация със специалист, за да се постави точната диагноза.
Редица от витамините биват приемани единствено чрез хранителните продукти или синтезирани от чревните бактерии. Ако тяхната абсорбция е нарушена, това може да доведе до хипо- или авитаминоза. Състоянието на хиповитаминоза се характеризира с количество на витамина, което не е достатъчно за поддържане на здравето на организма, докато авитаминозата е още по-тежко състояние на почти пълна или пълна липса на витамина. Симптоматиката тук ще се обуславя от това кой витамин точно е в намалено количество. Например, хиповитаминозата на витамини от група В води до неврологични смущения, болкови синдроми и недостатък на редица ензими. Други витамини взимат участие в здравето на косата и кожата, които също могат да пострадат от тяхната липса.
Необяснимо отслабване на тегло
Ако приемате достатъчно количество калории, а необяснимо отслабвате на тегло, това също може да е причинено от проблемите ви с храносмилането. Разбира се, както всеки друг симптом, този също бива повлиян от редица други състояния и заболявания, така че е задължителна консултацията със специалист, за да се определи точната причина. Но когато храносмилането е нарушено, било то на етап смилане, разграждане или абсорбция, то организмът ви (колкото и храна да поемате) не може да се снабди с хранителните вещества, които са в тази храна. Съответно, той страда от тяхната липса, което ярко се изразява в необяснимо отслабване на тегло, въпреки правилна диета.
Причини за лошо храносмилане
Лошото храносмилане може да бъде причинено от редица фактори, синдроми и състояния. Едни от тях касаят начина ни на хранене, диетата ни и други причини от околната страна. Втори пък са свързани със заболявания, които могат да са вродени или придобити. Ярък пример е стомашно-чревният синдром, който се проявява при лактозна непоносимост.
Причините могат да бъдат:
- Заболявания на хранопровода, стомаха, червата.
- Ензимна недостатъчност.
- Възпалителни заболявания.
- Инфекциозни заболявания.
- Болести на черния дроб, жлъчния мехур и жлъчните пътища и панкреаса.
- Преяждане.
- Твърде бързо хранене.
- Пушене.
- Прием на големи количества алкохол.
- Прием на някои лекарства.
Лечение на храносмилателните проблеми
Лечението се базира на премахване на етиологичния (причиняващия) фактор и симптоматично лечение. То е различно, в зависимост от това какво го и причинило. Изключително често включва не само лекарства и други терапевтични процедури, но и промяна в начина на хранене, характера на диетата, спиране на тютюнопушенето и ограничаване на консумацията на алкохол. Лечението може да бъде назначено единствено от лекар-специалист, който да постави диагнозата и да определи терапията спрямо нея.