За съжаление, парите все още са източник на безпокойство за много хора. Те ни позволяват да се преместим в нова къща, да отидем на почивка, да пазаруваме красиви неща, но понякога и ни карат да изпитваме притеснения.
Как възниква стресът от притеснение за пари?
Той, разбира се, е свързан с несигурността ни относно финансовото ни състояние в бъдеще или в момента. И възниква от една от следните ситуации:
- Имате дългове, защото сте похарчили повече от това, което получавате месечно.
- Почти нямате финансов буфер и се страхувате от непредвидени разходи, които може да не сте в състояние да си позволите.
- Работата ви е под въпрос, а разходите ви стават все повече.
- Поради някаква промяна в личната ви ситуация доходите ви са намалели или разходите ви са се увеличили драстично.
- Имате малка представа за това какво харчите.
Дълговете могат да доведат до психологически оплаквания, които трайно да ви отнемат щастието. Възможно е да започнете да получавате нервни тикове само при вида на сметките си, да се събуждате посред нощ и да не можете да заспите от мисли откъде да намерите пари.
Бъдете сигурни, че не сте сами. Много хора се чувстват като вас и много от тях са намерили решение. С повече финансова проницателност много скоро нещата може и да се подредят.
Как да се справим с финансовия стрес?
1.Добийте представа какво влиза и излиза от бюджета ви
Първата стъпка към това да се освободите от финансовите си притеснения, е да придобийте повече информация за постоянните си приходи и разходи. Важно е да запишете всичко до най-малката подробност.
Често не можем да променим доходите си, затова трябва да сме наясно къде точно отиват парите ни. Това може да помогне и ако прекалявате с някои покупки. Когато видите сумите на листа, може и да преосмислите разходите си. Сега помислете и как точно може да спестите нещо.
Всяко малко нещо може да помогне в истинския финансов крах. Малките спестявания на различни разходни елементи дават повече, отколкото мислите. Сумирайте ги и ще се изненадате от резултата.
2. Осигурете си буфер
Финансовият буфер за поемане на неочаквани разходи ще намали стреса. Когато го имате, знаете, че ако нещо се случи, ще се справите. Точната сума зависи от това дали имате собствен дом, дали изплащате кола и прочее.
За целта депозирайте определена сума от заплатата си в спестовна сметка веднага след получаването й. Примерете се, че ще трябва да изкарате месеца с останалото.
3. Определете си конкретни цели за спестяване
Поддържането на определена цел в ума наистина работи. Изведнъж ще спрете да забелязвате всички изкушения наоколо, които ви карат да харчите излишно. Направете си отделни касички за планирани разходи. По този начин ще имате по-голям контрол върху парите си и също така ще добийте ясна представа какво се случва при вас във финансов план.
4. Не поемайте твърде много рискове
Искате нова кола, по-голям апартамент, вила, но доходите ви са несигурни? Поемането на твърде големи рискове носи финансов стрес. Внимавайте и с инвестициите с неясна възвръщаемост. Вие поемате финансови рискове, които могат да доведат до загуба.
5. Платете сметките си незабавно
Отлагате ли плащането на сметките заради разни по-привлекателни покупки? Имате ли навика да ги оставате да се трупат? Оказвате ли се често в състояние да не смогнете с всички сметки и да искате пари от близък човек?
Просто платете сметките си незабавно и ще избегнете финансовия стрес в последния момент.
6. Не бързайте с големите покупки
Не решавайте спонтанно да купите телевизор на цена, по-висока от вашата месечна заплата. Помислете поне един ден, преди да купите нещо голямо. Мислете, питайте, информирайте се. И най-вече: преценете дали доходите ви го позволяват.
7. Не давайте пари на заем, когато самите вие трудно се справяте
Може да искате да помогнете, но това не е трябва да е за сметка на собствената си финансова сигурност.
8. Направете застраховка, ако имате притеснения за бъдещето
Има редица възможни ситуации, в които можете да се сблъскате със сериозни финансови проблеми. Можете да сключите различни финансови полици, за да бъдете по-спокойни.
9. Помислете за втора работа
Ако наистина сте затруднени, помислете как бихте могли да изкарвате допълнително пари. Може би имате хобита, от които е възможно да печелите?