Разбираме, че като любящ собственик на котка искате Вашият домашен любимец да бъде възможно най-щастлив и здрав. Тъй като котките няма как да ни кажат какво не е наред, когато не се чувстват добре, може да е трудно да разберем кога може да имат нужда от помощ.
Предупредителни признаци
За разлика от кучетата, котките са склонни да избягват контакт, когато са в лошо състояние, вместо да търсят утеха. Този защитен инстинкт може дори да ги накара да бъдат по-агресивни и да се крият, което ще затрудни наблюдението ви върху тях.
Може да избегнете здравословни проблеми с тях, като ги водите на преглед при ветеринар на всеки 6-12 месеца, особено когато са на възраст над 8 години. Ако подозирате, че нещо не е наред с Вашия любимец, но не сте сигурни дали има за какво да се притеснявате, има няколко необичайни здравни симптома, които да наблюдавате, като те ще ви предупредят кога трябва да го заведете на ветеринар.
Нашето ръководство по-долу хвърля светлина върху някои от най-често срещаните заболявания при котките и симптомите, за които трябва да внимавате. Ако имате някакви опасения за здравето на вашата, обърнете се към ветеринарен лекар.
Промяна в апетита
Ако котката ви яде по-малко от обичайното, това може да се дължи на нещо толкова невинно като лов на открито или прекалено горещо време, което влияе на апетита ѝ. Понякога обаче може да подсказва и за скрити здравословни проблеми на котката – особено при по-възрастните.
Повръщане и неразположение
Повръщането на топчета козина или трева може да бъде нормално, ако това е нещо, което котката ви прави от време на време. Ако честотата се увеличи, повръща храна или кръв, има проблеми с преглъщането или се дави/разтяга, трябва да си уговорите среща с ветеринарния лекар.
Повръщането може да бъде признак на много различни заболявания на котката, включително чревни и заболявания на бъбреците и черния дроб. Повръщане, придружено от летаргия, депресия, диария или загуба на апетит, показва, че има скрит проблем. Посещението при ветеринар ще помогне на Вашето коте да се оправи.
Проблеми с тоалетната
Ако котката ви има упорита диария, изпражненията ѝ са черни на цвят, или съдържат прясна кръв или слуз, може да има проблем със здравето ѝ. Ако Вашият любимец има някое от горепосочените оплаквания и ако проблемите с тоалетната са съпроводени с повръщане, летаргия, загуба на апетит или загуба на тегло, свържете се с Вашия ветеринарен лекар.
В противоположния случай, ако котката ви се напъва безуспешно или изпражненията ѝ са много твърди или пълни с косми, също организирайте преглед. Това може да е лесно за лечение, но е възможно и да е сигнал за по-сериозни здравословни проблеми.
Честото влизане и излизане от коритото, клякането без пишкане (или само с малко количество), плачът, когато е в коритото, както и кръвта в урината предполагат, че котката може да има инфекция на пикочните пътища. Някои от тях, като цистит, са доста често срещани и може да се излекуват лесно.
По-сериозните може да доведат до заболяване на долните пикочни пътища при котките (FLUTD), което да се окаже много опасно за здравето на Вашия домашен любимец, ако не бъде подложен на лечение. В случай че забележите някакви симптоми, които биха могли да подскажат за инфекция на пикочните пътища, посетете ветеринаря за преглед възможно най-скоро, за да се изчисти възможно най-бързо.
Нелекуваното заболяване на пикочните пътища може да бъде много опасно за домашния ви любимец, затова е важно да потърсите лечение веднага щом забележите признаците.
Прекомерно увеличаване на теглото
Ако котката ви бързо наддаде много килограми, това може да доведе до затлъстяване, което от своя страна да причини диабет, проблеми с придвижването и други заболявания. Трябва да може да усещате ребрата ѝ, когато я галите или държите в ръце – ако това не е така, възможно е да е с наднормено тегло.
Щракнете тук върху “Инструмент за оценка на телесното състояние” за допълнителна информация относно това как да проверите телесното състояние на котката си.
Ако смятате, че Вашият приятел трябва да свали малко килограми, първо се обърнете към ветеринарния си лекар, който ще може да ви препоръча най-добрия начин за постепенно влизане във форма. Всички промени в диетата трябва да се правят внимателно, за да се избегне причиняването на проблеми с корема.
В случай че забелязвате, че само коремът на котката ви се е увеличил, помолете ветеринаря да я прегледа набързо. Това може да се дължи на задържане на течности, а не на напълняване.
Увеличаване на пиенето/уринирането
Една котка ще пие повече вода, ако наскоро сте сменили мократа храна със суха, докато свикне с промяната.
Ако Вашата изведнъж започне да пие или уринира повече, без да има промяна в диетата ѝ, това може да е признак на заболяване като диабет или други здравословни проблеми, свързани с бъбреците. В случай че обикновено никога не я виждате да пие, но сега я забелязвате при купичката с вода постоянно или виждате, че коритото ѝ е по-мокро от обикновено, най-добре я заведете на преглед при ветеринар.
Кожа и козина
Състоянието на кожата е добър общ показател за здравето на Вашата котка. Кожата трябва да е гладка и розова или черна, а козината – гладка и лъскава.