Антуриум е растение, което се характеризира с едри и изключително красиви листа. Родът Антуриум всъщност обхваща над 900 вида. Те са предимно срещани в Южна и Централна Америка.
Повечето представители на рода са наземни. Същевременно има, обаче, и увивни, и пълзящи, и други представители. За цъфтящи стайни растения се предпочитат някои видове от рода, като част от тях са естествени, други са хибридни. Това позволява да се отглеждат както растения с традиционните оранжеви и червени цветове, така и такива с бели, черни, кафеви и тъмночервени цветове. Цветята от домашните антуриуми цъфтят почти постоянно в периода от пролетта до есента и са многогодишни.
Могат да се размножават чрез семена или резници. За домашни цели най-подходящо е размножаването с резници. Те трябва да са най-добре около 10 сантиметра на големина, като се засяват върху мъх или надробена борова кора. Поставят се на температура от 25 градуса по Целзий и се отглеждат в тези условия, докато започнат да се развиват. След това се преместват в саксии.
Засаждането се извършва върху въздухопропусклива почва, която да способства за дълготрайно задържане на влага и хранителни вещества. Може да расте върху почва със съдържание на пръст, пясък и торф в съотношение 1:1:1. Възможно е да намерите и готови, приготвени смеси за отглеждане на антуриуми. Когато торите, обаче, трябва да използвате значително по-малко количество от препоръчителното на опаковката на торовата смес, която прилагате. Торенето трябва да се извършва единствено след поливане.
Когато избирате саксия, не търсете много дълбока такава. Обаче предпочитайте широки саксии, които са най-подходящи, понеже антуриумът се характеризира с повърхностна коренова система. Не купувайте твърде големи саксии, а при порастване на растението го пресаждайте. Това обичайно трябва да се извърши веднъж годишно. Най-подходящият период за тези цели е март месец. Ако растението, от друга страна, е доста по-възрастно, пресаждането може да се извърши и веднъж на 2-3 години.
Същевременно, налага се да торите растението през известни периоди от време. Това е наложително, обичайно, на 2-3 седмици. Използва се слаб разтвор, който е специфично създаден за декоративно цъфтящи растения. През времето, когато растат усилено, растенията могат да се наторяват допълнително с водата, с която поливате, като към нея добавите минимално количество разтворена тор.
Що се отнася до поливането, най-добре е то да бъде осъществено с дъждовна вода. Естествено, тъй като такава не е налична постоянно, можете да използвате преварена вода. Друг вариант за омекотяване на водата е да добавите към нея ниско количество лимонена киселина. Редовното поливане е важна част от отглеждането на антуриум, като то трябва да се извърши чак след засъхване на горния слой на почвата. В противен случай е възможно да предизвикате загниване на корените. През зимата поливайте дори по-рядко, тъй като е по-добре почвата да е леко по-суха, отколкото водата в нея да е прекомерно много.
Освен това антуриумът за домашно отглеждане си има и “предпочитана” температура. Най-добрата температура за него през лятото е между 18 и 24 градуса по Целзий. През зимата е подходяща температурата от поне 15 градуса по Целзий. Почвената температура не бива да пада под тази на околната среда. Съответно, най-добрите саксии за отглеждане на антуриум са тези, изградени от пластмаса. Не е добре, също, да има резки промени в температурата на отглеждане.
Що се отнася до светлината, тя не бива да е пряка слънчева светлина. Поставете го на място, където има достъп до светлина, но тя не попада директно върху растението. Не бива, обаче, да се отглежда на сянка, понеже то ще спре да цъфти при липса на светлина.
Листата на антуриума са значително големи, което може да доведе до попадане върху тях на доста прах. Той трябва периодично да се премахва, за да не навреди на растението. За тази цел се използва вода и обливане на листата. При това действие, обаче, трябва да покриете саксията с найлон, за да не се мокри почвата. Използвайте ръчен душ и хладка вода и с тях измийте листата. Постарайте се да не мокрите цветовете. В противен случай те ще се покрият с петна, които си остават перманентно. Оставете листата да изсъхнат и едва тогава върнете растението на обичайното му място и махнете найлона.
Discussion about this post