Едно 8-месечно бебе може да яде различни храни, включително пюрирани или меко сварени плодове, зеленчуци и месо; зърнени храни; кисело мляко. Запомнете, че отнема поне седмица, за да увеличите постепенно размера на едно хранене до такава степен, че да можете да пропуснете едно кърмене.
Вашето бебе е вече на 8 месеца? Това е чудесно, защото ви очаква вълнуващо приключение в света на новите вкусове. Това е периодът на въвеждане на различни храни и намаляване на млечните хранения. Вече можете да започнете да предлагате лека закуска сутрин вместо обичайното млечно меню. Но ако бебето не приема с охота тази идея, можете да запазите сутрешното хранене с мляко.
Колко пъти да кърмите или храните с мляко бебе на 8 месеца?
Това зависи преди всичко от вашето бебе. Храненето при поискване все още е най-доброто за него, като 2-3 хранения дневно са добър ориентир на тази възраст. Оставете мъничето да свикне с новата ситуация и подхождайте внимателно към всяка промяна в режима му.
Как се захранва бебето на 8 месеца?
След осмия месец можете спокойно да замените едно или две млечни хранения с твърда храна. Позволени са зеленчуковите и месни супи, пюрета, хляб, плодове, риба, бисквитки и други. Не се препоръчват суровите меса и риби, колбаси, някои риби, които могат да бъдат замърсени с тежки метали, дивечово месо, черен дроб, сол, захар, сирене, цели ядки, мед.
Относно кърмата, ако вече не успявате да кърмите пълноценно, можете да я замените с адаптирано мляко. Отсега нататък можете да използвате и малки количества пълномаслено или кисело мляко. Сиренето и кваркът имат твърде много протеини.
Вероятно вече сте започнали захранване с твърди храни след четвъртия месец и сега е моментът да разнообразите с нови вкусове. В допълнение към млякото можете да въведете по-разнообразни плодове като папая, киви, грозде, синя боровинка. От зеленчуците е време да предложите зелен боб, репички, карфиол, чушки, лук, патладжан, аспержи, цвекло. Позволени са яйцата; пуешкото, пилешкото, свинското и агнешкото месо; гъби и някои подправки и билки.
Захранвайте внимателно и следете за реакция. За целта въвеждайте всяка нова храна самостоятелно и по една седмично. Така ще знаете на какво се дължат евентуалните неприятни последици. Въвеждайте новите храни, когато вашето бебе е в добро здравословно състояние. Добре е да правите това също така сутрин. Давайте често малки порции.
Можете да започнете захранването само с няколко лъжички. Така бебето ще има време да свикне с новия вкус. Твърде вероятно е да изплюе почти всичко, но това не бива да ви отказва. Следващия път предложете малко по-голямо количество и увеличавайте постепенно.
Едно хранене може да се състои от 1/3 нишестени храни, 2/3 зеленчуци, 20 грама месо. По отношение на яйцата започнете предпазливо първо с жълтъка и около ¼. От 7 до 8 месец бебето може да получава и 130 грама компот с всяка следобедна закуска.Можете да увеличите и количеството на зеленчуковата супа и да намалите това на млякото.
След като бебето свикне с отделните вкусове, комбинирайте различни храни, за да направите ястието по-пълноценно.
Бъдете внимателни със захранването, ако в семейството има хранителни алергии. Можете дори да записвате новите храни в дневник.