Когато вашето мъниче стане на 6 месеца, твърдата храна става все по-важна в графика му на хранене. Постепенно можете да добавите към менюто пълнозърнести продукти, чай и вода.
Обикновено захранването с твърда храна става между 4 и 6 месец, като след 6-ия месец това се разширява все повече. Кърмата и/или адаптираното мляко обаче продължават да бъдат най-важната храна за бебето.
Какво представлява менюто на бебе на 6 месеца?
На 6 месеца вашето бебе може да яде почти всичко, което и вие, разбира се под формата на пюре. За повечето бебета това ще бъдат зеленчуците, плодовете, картофите, тестените изделия, хлябът, яйцата, а понякога и риба и месо. На възраст между 6 и 8 месеца можете все повече да разширявате храненето с твърда храна, така че на 12 месеца тя да замести изцяло млякото.
График на хранене на 6-месечно бебе
В този период кърмата обикновено намалява и в менюто се включва адаптираното мляко. Те могат да бъдат предлагани общо около четири до шест пъти на ден. Следователно менюто на бебето все още е предимно от тях. Твърдата храна в този период се дава веднъж или два пъти дневно.
- Кърмене: Храненето бебето, когато поиска. Дали кърмата е достатъчно, показва неговия растеж. Ако имате около шест мокри пелени на ден, няма от какво да се притеснявате.
- Хранене с шише: 4 до 6 хранения с около 150 – 200 мл. Ако вашето бебе пие повече от 4 пъти от шише, слагайте по-малко в бутилката наведнъж.
- Твърда храна: 1 до 2 пъти дневно по няколко лъжици пюре от зеленчуци, плодове, ориз или тестени изделия. Може и малко хляб без коричка.
Какво може да има в схемата на хранене на вашето 6-месечно бебе?
Позволени са всички здравословни храни, които присъстват във вашата чиния. Можете да ги пасирате, но често е достатъчно да бъдат намачкани с вилица. Вашето бебе е свикнало с пасирани закуски? Това означава, че е време бавно да го свикнете с едро пасирана или нарязана ситно храна. Винаги стойте наблизо, за да можете да се намесите в случай на задавяне.
Можете да предложите следните продукти:
- Плодове: Помислете за лесни за пасиране плодове като банани, манго, пъпеш, круша, кайсия и праскова.
- Зеленчуци: След 6-ия месец можете да давате на бебето картофи, броколи, моркови, дори малко маруля, копър, спанак и цвекло.
- Неподсладена каша: Когато вашето мъниче свикне с кашите от оризово брашно, можете бавно да го запознаете и с каши от пълнозърнесто брашно.
След 6-ия месец можете спокойно да комбинирате някои меки сготвени храни, които бебето да яде с пръсти: парченца варено пиле, варено броколи, зрели плодове. Това стимулира физическите и умствените му умения.
Децата трябва да се научат да ценят вкусовете. Те имат предпочитания към сладки и солени вкусове и вродена неприязън към горчиви и кисели вкусове. Това има еволюционно предимство: вроденото отвращение към тях не позволява на бебето да яде неща, които са вредни за него.
Примерно меню
Закуска
Кърмене на поискване или хранене с шише, малко вода или хладък чай.
Втора закуска
Кърмене или хранене с шише. В допълнение малко твърда храна, например плодова закуска от манго и банан.
Обяд
Кърмене или хранене с шише и малко вода или хладък чай.
Закуска
Кърмене или хранене с шише
Вечерно хранене
Кърмене или хранене с шише. В допълнение зеленчукова закуска, например няколко лъжици пюре от ориз с броколи. Може да добавите яйце или фъстъчено масло без ядки.
Преди лягане
Кърмене или хранене с шише.
Можете да изместите зеленчуковото пюре на обяд. Важното е бебето да се засити при вечерното си хранене, за да не се събужда често през нощта.
Съвети
При някои бебета първите хапки твърда храна се превръщат в истинско приключение. Те отказват упорито непознатите вкусове и е много трудно да предложите дори една лъжичка. Важното е да бъдете търпеливи и да не насилвате мъничето. Можете да използвате всякакви техники, които да улеснят прехода към твърда храна.
Препоръчително е също да не позволявате на бебето да пие твърде дълго от чаша с накрайник или шише за хранене. Те намаляват риска от разливане, но забавят развитието на мускулите на устата и речта. Постепенно научете бебето да пие от обикновена чаша.
Не се притеснявайте да добавяте слънчогледово олио или зехтин към пюрето. Малките деца обикновено получават твърде малко мазнини.