Съдържание
Всяка майка иска бебето й да заспи възможно най-бързо и безпроблемно, за да има повече време за нея и почивката й. Уви, това почти никога не се случва. И все пак, ние ще ви споделим, че съществуват много писани и неписани техники, които помагат за бързо приспиване. Тук сме подбрали само някои от тези доказани трикове, които ще ви улеснят бързо да приспите своето бебе.
Не прекалявайте
Всяко бебе има свое собствено време за събуждане. На първо място, то зависи от възрастта на детето.
Времето за събуждане е времето от събуждане до пълно заспиване. Това включва да сте будни, да се подготвяте за сън и да лежите. Например, деветмесечно бебе е будно в продължение на три часа. Това означава, че детето трябва да спи след 3 часа, а не просто да отива в стаята си за сън.
Уморяваме се физически, а не емоционално
Детето, както и ние възрастните трябва да сме изморени, за да спим по-добре. Тук, обаче съвсем не става дума за емоционална умора, а физическа. Разходките с бебето и бебешката количка, сред природата, играта в пясъчника, борбата с домашния любимец у дома или опитите да лази и прави първи крачки са добра алтернатива. Затова, не разбирайте разходките на шумни места, търговски центрове, общуването с нови хора. Всичкото трябва да се ограничи. Това важи и за всички електронни устройства: телевизор, таблети, както и интерактивни играчки.
Подготовката е ключът към успеха
За да заспите бързо и лесно, достатъчно е да се отпуснете. Ето, защо и вашето бебе трябва да е добре подготвено. След активно прекараното време идва времето за спокойно будност. Това са тихи, премерени дейности, като например: събиране на пъзели, четене на книги, рисуване, дори можете да слушате спокойна аудио приказка. Релаксиращата атмосфера у дома ще е добър помощник. Ето, защо затворете завесите в стаята, където детето ви играе, пуснете приятна, успокояваща музика или звуци от природата. Създайте комфортна среда у дома, така че бебето ви да иска да заспи.
Позната рутина
Рутината или ритуалът са едни и същи повтарящи се действия и такива трябва да имате винаги, преди лягане. Това е един от най-мощните маркери за дете. Следвайте строга последователност и поддържайте действията си кратки. Например: гърне – пижама – затваряне на завесите – гушкане на любима играчка – прегръдки и целувка – сън.
Идеални условия за сън
Абсолютно всички спим по-добре и по-дълбоко в приятни условия. Бихте ли се съгласили да спите на слънце или под звук от аларма на колата? Ако е ден, затворете завесите, използвайте бял шум, за да прикриете звуците, около къщата. По време на сън през нощта е необходима пълна тъмнина. Последното е важно, заради хормонът на съня мелатонин, който се произвежда само в пълна тъмнина. Проверете крушките на климатика, модема или други електронни устройства. По-добре е да се откажете от изкуствената нощна светлина през нощта. Така, само може да объркате биологичния часовник на чувствителното бебе. За целта отложете изключването на нощната лампа в края на ритуала си. За лягане: „Изключете светлината – нека всички спят“.
Ходете повече!
През деня, при естествена светлина, аминокиселината триптофан се синтезира в серотонин. Серотонинът от своя страна се превръща в хормона на съня мелатонин вечер. Вторият започва активно да се произвежда вечер, около 19-20 всеки ден. В дълбоката нощ от 02:00 до 04:00 часа концентрацията му достига своя връх, а на сутринта бързо се екскретира от тялото, съдържанието му в кръвта рязко спада и остава ниско, през целия ден. Просто казано, колкото повече ходите през деня, толкова по-добре ще спите, през нощта. Така е и за най-малките. Дори в най-облачния ден, навън има много повече светлина, отколкото у дома при изкуствено осветление.
Бебето е сънливо, но все още не спи
След ритуала, когато бебето започне да заспива и е на път да се „изключи“ – поставете го в креватчето. Не махайте ръцете си веднага. Може да се наложи леко да потупате малко по гърба. Опитайте се да научите бебето си да спи в креватчето и без ваша помощ. Постепенно намалявайте помощта си, така ще научите малкото дете да заспива самостоятелно. То, от своя страна няма да ви се обажда всеки път, когато случайно се събуди през нощта, а ще се обърне и ще заспи отново.
Лека нощ и добър сън!
Може да ви хареса още: Защо родителите трябва да целуват децата си
Discussion about this post