Органичните храни са логичният избор за хората, които държат на здравето си, но понякога или нямате достъп до тях, или възможностите не ви позволяват да се храните с био продукция.
Избирайки органични храни, вие избирате по-малко пестициди, което е добре както за здравето ви, така и за околната среда. Разбира се, био храните са по-скъпи, поради което много хора избират класическия вариант.
Ето защо е добре да знаете кои плодове и зеленчуци се пръскат с химия по-малко и са по-щадящи за здравето.
Най-често се пръскат зеленчуците. Дори органичните, въпреки че при тях това се случва в по-малки количества и пестицидите също така са по-малко вредни. Това е необходимо, за да се гарантира, че културата няма да бъде повредена от насекоми, птици, гъбички и други. Пестицидите гарантират, че зеленчуците ще бъдат предпазени от вредните външни влияния.
При отглеждането на някои плодове и зеленчуци се използват повече химични продукти за защита. Това са:
Това са:
- Ябълки
- Целина
- Чери домати
- Краставици
- Грозде
- Люти чушки
- Нектарини
- Праскови
- Картофи
- Спанак
- Ягоди
- Чушки
- Кейл
- Тиквички.
Най-малко пръсканите плодове и зеленчуци са:
- Аспержи
- Авокадо
- Бяло зеле
- Пъпеш
- Царевица
- Патладжан
- Грейпфрут
- Киви
- Манго
- Гъби
- Лук
- Папая
- Ананас
- Сладки картофи.
Какво да правите, ако не разполагате със зеленчукова градина и нямате достъп до органични храни? В никакъв случай не е препоръчително да се лишавате от плодове и зеленчуци, защото тялото ви се нуждае от тях. През топлите месеци те могат да изместят обичайното ви висококалорично меню и да ви помогнат да влезете в топ форма. И най-вече да подкрепят здравето ви.
По правило морковите и зелените зеленчуци съдържат най-високи концентрации на нитрати. Ако морковите ви горчат, не ви съветваме да ги използвате в сокоизстиквачката, защото това би концентрирало повече нитратите, присъстващи в сока. Горчивият послевкус идва именно от тях.
Има и някои лесни начина да намалите нитратите в плодовете и зеленчуците, които не изискват много усилия и средства. Може би малко време, което си заслужава да отделите на храната си.
Вероятно сте чували, че е препоръчително да накисвате зеленчуците преди консумация във вода, за да премахнете голяма част от химията в тях. Но знаете ли, че зеленолистните се нуждаят от поне час и половина, за да елиминирате 70% от вредните вещества? Останалите зеленчуци можете да киснете и за по-малко.
Препоръчваме ви да добавяте сол към водата, за предпочитане хималайска или морска сол. След като сте ги киснали поне 20 минути, ги изплакнете добре под течаща вода. Содата бикарбонат също може да ви бъде полезна. Прибавете една чаена лъжичка към 500 мл вода и оставете за 15 минути. Изплакнете много добре.
Може да използвате и бял оцет – една част от него се смесва с четири части вода. Отново се кисне за поне 20 минути. Бъдете внимателни с порестите меки плодове, защото ще станат много меки, ако ги киснете твърде дълго.
Предлагат се и специални препарати за миене на плодове и зеленчуци, които също могат да са ви полезни в борбата с химията.