Киселото мляко, изварата и скирът са различни млечни продукти. Те се създават по различни начини и носят своите собствени вкусови качества. За продукцията им се използва мляко от някои млекодайни животни, като крави, овце, кози. При ферментацията им взима участие специфична бактерия, която води до получаване на крайния продукт. Всеки от тези хранителни продукти се използва за различна кулинарна цел. Нека видим какви са главните разлики помежду им.
Кисело мляко
Вижте тази публикация в Instagram.
При продукцията на кисело мляко се използва прясно такова, което се оставя да ферментира под въздействието на специфични ферментативни бактерии. Тези бактерии ферментират лактозата и водят до образуване на млечна киселина, която дава киселият вкус и специфичният аромат. Киселото мляко е отдавна известно като “храна на боговете” и е изключително вкусна храна, която се използва за редица кулинарни цели.
Най-често се произвежда от краве мляко, но може да бъде и от овче, кобилско и редица други. В началото млякото се загрява до определена температура, за да се денатурират протеините, но също и да се премахнат другите видове бактерии, които може да присъстват в него. После се охлажда до 45 градуса по Целзий и се добавя бактерията, която извършва ферментативния процес. Оставя се на стайна температура и след известен период от време вече е готово за употреба. Може да се консумира сурово или да се използва в редица рецепти за ястия и други продукти.
Чрез консумацията на кисело мляко можем да се снабдим с ценни хранителни вещества, микроелементи, минерали, витамини и други подобни. Това са витамини от група В, калций, цинк, калий и други. Освен това съдържа пробиотици, които са важна съставка за здравето на стомашно-чревния тракт, имунната система и т.н.
Извара
За да се приготви извара, млякото трябва да се пресече (или – коагулира). За целта към млякото се добавят ядливи кисели вещества. Това най-често са оцет или лимонов сок. При добавянето им млякото преминава през специфичния процес на пресичане, при което се разделя на две фракции. Едната от тях е течна и това представлява суроватка. Другата е твърда фракция, която представлява самата извара. В изварата се съдържат млечните протеини, докато в суроватката – суроватъчните протеини.
Още от образуването си изварата е готова за консумация. Все пак обаче може да се приготвя за ядене и по редица рецепти и със смесване с други хранителни вещества, подправки, аромати и т.н.
Изварата също често се прави от краве мляко, но може да се използва и мляко от други животни. В изварата се съдържат редица важни хранителни вещества, включително протеини и мазнини. Налични са и малки количества тиамин, витамини А, Е, и К и други.
Скир
Скирът също е млечен продукт. Ако го видите за пръв път, вероятно ще го оприличите на кисело мляко. Той представлява нещо подобно, което обаче не е точно кисело мляко, както го познаваме. Всъщност е един вид цедено сирене, което се приготвя от краве мляко. За производството му се използва кисело мляко, от което е премахнато значително количество вода. По този начин се концентрират полезните му съставки и се добавя по-голяма хранителна стойност в по-малко съдържание.
Скирът съдържа значително количество протеини и изключително ценното при него е че няма мазнини. Характеризира се с приятен вкус, който обикновено е кисел, но може да се промени чрез добавяне на редица хранителни аромати, съставки и други. Предлага се готов за употреба, но, разбира се, може да се прибави към множество рецепти.
Скирът е ценен помощник при контролирането на кръвната захар. Това е факт, благодарение на ниското му съдържание на въглехидрати, благодарение на което успяваме да ограничим нивото, до което се вдига глюкозата в кръвта. Освен това съдържа протеини, които също имат важни качества в тази насока.
Разбира се, в него също има значително ниво на калций. Това го прави важна съставка за предпазване от редица заболявания, включително остеопороза. Но е полезен също и за здравето на сърдечносъдовата система, което пък идва от съдържанието на магнезий и калий в него.
При това, в скира, подобно на киселото мляко, се съдържат живи бактериални култури, които представляват пробиотици. Те служат за подобряване на здравето на стомашно-чревния тракт, а същевременно са ползотворни и за имунната ни система, като ни помагат да се предпазим от редица други вредни бактерии. Особено полезни са при прием на медикаменти, които могат да увредят бактериалната флора в червата.
Discussion about this post