Да, в днешно време пазаруването на готова произведена промишлено храна представлява изключително удобен начин да спестим време и усилия. Естествено, производствената храна се състои от малко по-различни елементи, отколкото храната, която произвеждаме домашно. Това е валидно и за луканките.
Ако обожавате да ядете тази храна, вероятно ви е интересно как купената се различава от домашната. Е, тази от магазина съдържа главно месо и мазнина, заедно с обвивка от черва (в повечето случаи), подправки и субпродукти. Съдържат се, в допълнение, свързващи вещества или добавки. Последните се прибавят, за да се намали производствената цена на луканките, тъй като благодарение на тях се слага по-малко месо.
В луканките, произведени промишлено, се поставят разнообразни добавки. Те служат за изграждане цвета и вкуса на луканката. Други пък се използват, за да се намали производствената цена на продукта. Предимно добавките са захар, аромати (на пушек или на печено), дехидратирано вино, консерванти, екстракт от дрожди, серен диоксид и сулфити (натриев и калиев). Последните три елемента (серен диоксид, натриев сулфит, калиев сулфит) са разрешени само до 500 мг на килограм.
Количеството натрий в луканките не подлежи на ограничение от какви да е разпоредби. Но пък месото (без мазнини) е обект на такива. То трябва да е поне половината от общото тегло на дадения колбас. Мазнините трябва да са не повече от половината от теглото на месото. За да може даден вид месо да бъде обявен на етикета, той трябва действително да се съдържа в луканката.
В 100 г домашна луканка се съдържат
Калории – 362,8 ккал
Мазнини – 33 г
Протеини – 21 г
Въглехидрати – 920 мл
Захар – 0 г
Фибри – 0 г
В 100 г купена луканка се съдържат
Калории – 381 ккал
Мазнини – 27,2 г
включително наситени мастни киселини – 15,6 г
Протеини – 2,7 г
Въглехидрати – 2,7 г
От които захари – 0,7 г
Сол – 4,55 г
Купените луканки могат да съдържат още подправки, консерванти, екстракти, натриев нитрат, захар и т.н.
Общо взето, виждаме, че домашните луканки съдържат по-малко протеини от купешките. От друга страна, съдържанието на мазнини в тях е по-високо. Хубав аспект е че в домашните луканки не се съдържат захари, които със сигурност са едни от бичовете на съвременното хранене. Плюс, количеството съдържаща се сол в домашните луканки може да варира в зависимост от направата им. Съответно, може да го контролирате лично, вместо да се налага да прегледате всички луканки в магазина, за да видите кои са с най-малко сол. Най-ценният фактор на домашните луканки е че не съдържат добавени консерванти, захар и подобни добавки.
Разбира се, приготвянето на домашна луканка е далеч по-трудоемко. Обаче тя пък се явява далеч по-здравословен начин да похапнем този тип колбас. Това е традиционна за страната ни храна, която е страхотна за мезе вечер, особено през студените дни.
Не забравяйте, че луканките са високо калорични. Това може да представлява проблем за хора с необходимост да свалят излишните килограми. Покачването на консумацията на луканка (особено ако е съчетано с чаша-две вино) изисква покачване и на физическата активност. Общо взето, в домашните луканки се съдържат приблизително 360 ккал, които се изгарят в рамките на час, прекаран в умерена физическа дейност.
Помнете, ако отидете в месарски магазин, вероятно няма да видите етикети на луканките, в случай, че не се предлагат в опаковки. Но ако желаете да сте наясно какви са съставките, месарите задължително трябва да ви ги кажат, стига да попитате. Допълнително, те са задължени да ви уведомят дали в луканката са добавени сулфити с концентрация от 10 мг/кг и повече.
Накратко, при пазаруване на луканки, съветваме ви да поглеждате етикета на продукта. Той ви дава важни хранителни данни, които се отнасят до цялостното ви здраве. Допълнително, ако сте с някакво заболяване, влияещо се от хранителния ви режим, проверката на етикета е едва ли не задължителна. Например, при повишено кръвно налягане, добре е да избягвате продукти, които са с високо добавено съдържание на натрий.
Същото важи за диабет и добавено съдържание на захар. Но това е валидно и за други заболявания, при които с цел профилактика на прогресията или туширане на симптомите е необходимо да се лимитират определени хранителни вещества. Да, между домашните и промишлено произведените храни винаги съществува разлика. Тя е обусловена от нуждата от намаляване разходите за производство, добавяне на аромати и вкусове, които да отличат купешката храна, консервирането ѝ, за да не се развали и да не е обект на развитие на бактерии и други необходими аспекти, възникващи като следствие от нуждата от транспорт и дългосрочно съхранен
Discussion about this post