В допълнение към ежедневната грижа за лицето, можем да дадем допълнителен тласък на кожата с качествени маски. Те ще я направят по-сияйна, гладка и красива и също ще забавят процесите на стареене. Но правилно ли използваме маските в ежедневната си рутина?
Маските за лице носят множество ползи, поради което са толкова популярни в съвременната рутина за красота. Те се справят с различни кожни проблеми, подготвят кожата за смяната на сезоните, омекотяват,изглаждат и придават блясък. За да се възползвате от всичко това обаче, е важно да използвате маските правилно.
Ето и най-честите грешки при използването на маски за лице:
1.Оставяте маската твърде дълго на лицето
Понякога се изкушаваме да оставим маската по-дълго на лицето в желанието си за по-бързи резултати, други път просто се разсейваме с други задачи. При някои видове маски обаче това може да не е добра идея. Глинените маски, например, трябва да се отмият в точното време. В противен случай ще пресушите кожата и може дори да я раздразните.
Ако маската има киселини, последствията могат да са сериозни. Бъдете внимателни с маски, съдържащи салицилова, гликолова и хиалуронова киселина. Но дори маската да съдържа предимно подхранващи съставки, дългият й престой може да доведе до запушване на порите. Почистващата маска може да премахне естествените мазнини, което не се препоръчва дори мазна кожа.
2. Използвате маски твърде често
Маските лесно се превръщат в ежедневен навик, което не винаги е добра идея. Ако говорим за шийт маски, те биха могли да се разглеждат и като заместител на ампулите и серумите и са по-приемливи. Но за останалите видове маски е добре да се придържате към употреба 1-2 пъти седмично.
Ежедневното използване на почистващи маски може да наруши кожната бариера и да я предразположи към зачервявания, сърбеж и дори чувствителност към слънцето. Това от своя страна ще увеличи риска от пигментни петна. Нарушената кожна бариера също ще ви попречи да използвате продуктите си с активни съставки и ще наруши изградената ви рутина.
Обикновено отнема време да възстановите защитната бариера и се налага да използвате само нежни, хидратиращи продукти.
3. Не използвате правилните маски
Всеки тип кожа има свои потребности. За да постигнете добри резултати, трябва да познавате добре кожата си и да знаете от какво има нужда през различните сезони. Ако сте с акне, не е желателно да използвате твърде мазни и хидратиращи маски с комедогенни съставки. Нуждаете се предимно от продукти, които намаляват себума, почистват и свиват порите.
В случай че кожата ви е суха и чувствителна, глинените маски не са добра идея. Те почистват по-агресивно и изсушават допълнително. Бъдете внимателни и с ексфолиращите продукти и киселините.
4. Не почиствате добре кожата преди маската
За да се възползвате ефективно от всички съставки в маската, кожата ви трябва да е идеално чиста. Те ще проникнат дълбоко и ще подхранят в дълбочина. Ако използвате маска, след като сте минали само с тампон с мицеларна вода, може и да не постигнете нищо.
За най-добри резултати ви препоръчваме не само да измиете лицето с подходящ продукт, но и да ексфолирате. Така ще подготвите кожата за маската.
5. Не овлажнявате кожата си след използване на маска
Независимо какъв тип е кожата ви, тя се нуждае от крем, още повече след използване на маска. Може да използвате вечер нощна маска, серум или ампула. Но задължително трябва да завършите рутината с хидратиращ продукт.
Дори да използвате шийт маска, също е добре да овлажните с крем. По този начин запечатвате полезните съставки, които ще работят по-дълго във ваша полза. Просто разнесете остатъка по шията и деколтето, след като попие, нанесете крем, без да прекалявате с количеството.
Също така ви препоръчваме да разнообразявате маските, за да насищате кожата с различни хранителни вещества.