Шефовете сякаш са различна порода хора. Понякога не можем да разберем защо действат по определен начин и се опитваме да разгадаем поведението им. За жалост, много често могат да възникнат различни проблеми с шефа ви. Той може да ви игнорира или да е резервиран, може да предизвика възникване на стрес и напрежение. Тук искаме да се насочим към ситуации, в които имате проблеми с шефа и как трябва да се държим при тях.
Ако например началникът ви просто ви подминава, когато се срещнете на работното място, и не ви поздравява, то може да се чувствате неудобно. Да, единичен такъв случай не е повод за притеснение. Възможно е обаче да възникнат множество такива ситуации. Вероятно това не е свързано с вас, но все пак буди притеснение. В тази ситуация най-добрият ви изход е да говорите директно с шефа си и да попитате дали вината е у вас и това е причина за поведението му. Това вероятно ще ви се стори трудно, така че подходете внимателно към избиране на момент за този разговор. Добре е да го проведете през обедната почивка и да изберете по-неформална обстановка.
Друго неприятно събитие е когато шефът ви не е дискретен. Може би сте споделили нещо само и единствено с него, а после разбирате, че друг колега го знае. Следователно може да се чувствате разочаровани и да изгубите вяра в шефа си. Решението тук не е да се измъчвате, а директно да зададете въпросите, които се въртят в ума ви.
Ще откриете много от неговата реакция. Шефът ви може да изпита притеснение, може да отрече или пък да даде обяснение, а може също да се учуди, че смятате това за проблем, защото той не е разбрал, че държите това да си остане в тайна. Ако се окаже последният вариант, в следващи подобни ситуации се уверете, че сте били ясни, че не искате тази информация да се споделя с други.
Ако пък често се натъквате на ситуации, в които шефът ви натяква, че няма време, то това може да се окаже негативно за вас. Може да ви възложи задача и когато я приключите, да ви трябва неговото одобрение, а той все да избягва това с оправданието, че няма време. В случай, че се нуждаете от неговото одобрение, то най-добрата ви възможност е да настоявате. Все пак това е част от задълженията му. Но ако ви е нужен само съвет или проста консултация, попитайте началника си към кого да се обърнете за този съвет.
Още по-неприятен момент е когато шефът ви се съмнява в уменията ви. Ако е подхвърлил израз, който ви кара да смятате, че той не вярва във вас, поискайте разяснения. Възможно е репликата да е била изречена като неуместна шега. В тази ситуация той не ви предизвиква, а просто се закача. Но пък ако е изразил съмнение във възможностите ви, възможно е това да е било понеже други вече са се проваляли със същия проект. Ако това е случаят, то поискайте повече информация. Друг вариант е да попитате дали можете да откажете задачата.
Началниците, добре знаем, често говорят по телефоните. Това обаче може да се превърне в бреме за вас, тъй като в момента разговаряте лично, а той постоянно държи погледа си в телефона. Възможно е той да се чувства дискомфортно и поради това да опитва да се „скрие“. Друг вариант е да се готви да ви каже нещо неприятно или пък важно. Тук е трудно да интерпретирате ситуацията, тъй като може шефът ви да се държи така или съзнателно, или несъзнателно. Можете да постъпите по два начина. Единият е да сте директни и да признаете, че това поведение ви дразни. Другият вариант е да сте по-дискретни и да предложите да отложите срещата или разговора за по-късно.
Това са главните проблеми, които може да срещнете при взаимодействието с началника си. Те са силно неприятни и могат да развалят не само настроението ви, но и вярата ви в себе си. Затова е важно да реагирате правилно и да се постараете да разберете причините. Това лежи в основата и на повечето от съветите, които сме дали по-горе. Те би трябвало да ви помогнат да се справите по-лесно с проблемите на работното място, свързани с шефа.
Може да ви хареса още: 5 предизвикателства пред работещите от дома майки
Discussion about this post