Петя Белчева-Гемюнден е първият треньор, завършил школата на Тони Робинс и Клое Маданес по междуличностни отношения в България. Тя прилага всичко, което учи през годините, върху себе си и открива техниките, които наистина работят. Завършва магистърска степен по Психология в Московски университет Ломоносов през 2013 г. Личен треньор и ментор на поп-фолк изпълнителката Анелия и дизайнера Мира Бъчварова.
Основните програми, с които се занимаваш, са свързани с изграждането на добри взаимоотношения в една връзка. Как се изграждат добрите взаимоотношения според теб?
– Добрите взаимоотношения се изграждат, когато партньорите се приемат и избират такива, каквито са и в същото време имат желание да растат във връзката си, правейки това с активни действия. Развиват качества в себе си, които им помагат за по-ефективна комуникация, по-добра свързаност, по-добра емоционална интелигентност. Създават помежду си правила, навици, модел и ритуали за баланс във взаимоотношенията, открити са един с друг. Връзката е като спорта, ако няма постоянство и работа, ще се чувстваме разочаровани от резултата.
Защо избра точно тази сфера?
– Тази сфера е специална за мен. В моето детство аз нямах щастливия семеен модел като пример от родителите ми и си обещах, че ще го намеря за себе си. През живота ми преминах през много житейски препятствия и уроци, които ме стимулираха още повече да намеря формулата за щастливи взаимоотношения и така инвестирах години в учене и опознавах човешкия модел на поведение, прилагайки наученото върху себе си, което ме доведе до щастливия ми семеен живот днес с моя съпруг.
Има ли универсална формула за това как да създадем успешна връзка?
– Всеки има своя път, който трябва да извърви, за да оцени щастието и да го изживее в себе си, споделяйки го с другите. Успешна връзка за всеки може да е нещо различно като изживяване. Основното, което определя една връзка за успешна, е усещането за задоволеност в нуждите на партньорите. Ако всеки се чувства задоволен в нуждите си в повечето време във връзката, се усеща спокойствие и баланс. В моята менторска програма „Покани любовта в своя живот“ имаме специален Мастър клас, в който изследваме нуждите на съзнателно и подсъзнателно ниво. Така човек разбира себе си и другите на едно следващо ниво.
Трябва ли да се примирим с недостатъците на партньора?
– Никой не е перфектен. Всеки има положителни и отрицателни качества. Важно е да изберем нашия партньор с до 3 от най-желаните от нас положителни качества и с отрицателни качества, които не са в конфликт с нашата ценностна система и можем да приемем.
Трябва ли да се научим да правим компромиси със себе си? Ако „да”, до каква степен?
– Никой не е безгрешен, ние също. Няма едно решение, животът дава различни възможности. Качественият живот зависи от значението, което даваме на различните ситуации, защото това влияе на нашите положителни и отрицателни емоции. Компромисите са част от нашата адаптивност. Хубаво е да познаваме в дълбочина ценностната си система, за да знаем даден компромис дали би бил в конфликт с нея. Ако правим компромиси, които са в конфликт с нашата ценностна система, показваме пренебрежение и незачитане на себе си и това води до ниска самооценка.
Вярваш ли в максимата, че противоположностите се привличат?
– Всъщност това е закон на физиката. В човешкия свят се нарича енергия ин и ян или мъжко и женско привличане. Вселената запълва празнините така, че ако човек не създаде своя вътрешен баланс или вътрешна независимост като възрастен човек, без да зависи от околните, е вероятно да привлече партньор, който да запълни слабостите му, което в психологията се определя като не зряла връзка, в която има зависимост.