Често съвсем несъзнателно отблъскваме партньора с нездравословни навици. Те са толкова вкоренени в нас, че дори не си даваме сметка колко вредят на връзката ни. Уж с прекланяме пред романтичната любов, превъзнасяме безкористните чувства, а оставаме подвластни на егото.
Срещаме подходящ човек, влюбваме се и започваме да гледаме на него като на собственост. В повечето случаи сме виждали и това и при родителите си. Смятаме дори, че не е нещо лошо. Но този навик и още няколко други, са токсични за отношенията и с времето унищожават връзката.
Пет уж нормални навика във връзката, който отблъскват партньора
1.Натякваме стари грешки
Всички го правим, но това няма нищо общо с красивата и романтична любов. Напомнянето за старите грешки превръща връзката в битка, която няма нищо общо с причината, поради която сте се събрали. Въпрос на време е и другият да започне да прави това. И когато се случи, много двойки в крайна сметка се разделят.
2. Опитвате всячески да докажете правотата си
Нали сте чували, че е по-важно да си щастлив, отколкото да си прав? И това е толкова вярно! Навикът да се борите непрекъснато да доказвате правотата си, може да бъде изключително токсичен. Възможно е другият да греши и вие наистина да сте прави, но нима това е по-важно от любовта?
Когато всячески се опитвате да докажете на другия, че не е прав, губите много енергия и създавате излишно напрежение между вас. Ако това продължи достатъчно дълго, двамата партньори се отчуждават.
3. Обвинявате другия за проблемите си
Да, по-лесно да прехвърлим вината на другия, когато ни е тежко. Когато бягаме от отговорността за собственото си щастие, ние приемаме, че нищо не зависи от нас. Не се налага да излизаме от зоната си на комфорт, да взимаме решения, да правим грешки и да изпитваме вина.
На първо място трябва да приемем, че емоционалното ни състояние си е наш проблем. Ние решаваме за какво ще се ядосваме и за какво ще губим енергия и време. Обвинявайки другия за емоциите си, ние проявяваме форма на егоизъм. Това е и класически пример за незачитане на личните граници.
Погледнете на нещата и от този ъгъл: когато обвинявате другия за емоциите си, той заема отбранителна позиция, която не води до нищо добро. По този начин задълбочавате текущите проблеми във връзката.
4. Компенсирате с подаръци
Навикът да компенсирате липсата на внимание, лошото си отношение или друг проблем с подаръци, създава нездравословна среда във връзката. Материалните неща само показват липсата на желание да се справите с истинския проблем.
Нека си представим, че често оставате до късно на работа, вместо да се опитате да намерите баланса между професионалния и личния ви живот, вие купувате нещо хубаво на партньора си. Подаръците просто избутват временно основните проблеми във връзката и спомагат за натрупване на негодувание в другия.
Красивите вещи не могат да компенсират отсъствието ви. Няма нищо лошо в това да правите жестове към другия, но те не трябва да бъдат използвани като решение. Ако често ги използвате, за да скриете проблема сега, ще се сблъскате с още по-голям проблем в бъдеще.
5. Поемате всички домакински задължения, за да покажете колко сте способни
Нормално е да искате да покажете, че можете да се справите с всичко, особено в началото на съвместения живот. С времето обаче това ще доведе до собствената ви неудовлетвореност. Вместо да се радвате на времето, прекарано заедно, вие ще сте постоянни уморени от десетките си задължения у дома. Още по-трудно ще стане с появата на децата.
Затова още от самото начало си разпределете задачите, така че всеки да дава своя принос за домашния уют. Освен това, по този начин партньорът ви ще бъде по-ангажиран с връзката ви.
Разбира се, има семейства, в които мъжете просто нямат физическата възможност да помагат за домакинските задължения. Често това са просто периоди, които отминават. Важно е да бъдем гъвкави и да преценяваме възможностите на всеки.