Маточината е растение, което ухае прекрасно на лимон и може да се използва в кулинарията и в медицината. Чаят от маточина също е ненадминат не само заради аромата си, но и заради полезните си свойства.
Можете да отглеждате маточина не само в градината, но и в саксия. Предимството на отглеждането й на перваза на прозореца е, че разполагате с нея целогодишно. Важно е обаче да знаете някои тънкости при отглеждането й.
Не случайно споменахме поставянето на билката на перваза на прозореца. Растението има нужда от светлина, за да вирее добре. Можете да помислите дори за изкуствено осветление като флуоресцентни лампи през мрачните зимни месеци. Така ще получите не само добър растеж, но и семена.
Важно е да знаете и че маточината обича влагата – поне 65% е желателна влажност в стаята. Относно температурите можете да сте спокойни. До 24 градуса билката вирее добре.
И така, как да засадите свежа маточина в саксия?
Изберете подходяща саксия с височина 10-15 см, на дъното на която трябва да има дренажни отвори. Може да е от всякакъв материал с изключение на дърво. При засаждане се поставя дренажен слой (натрошен камък) на дъното и се покрива с почвена смес. Най-лесно можете да купите готова композиция от магазина, но ако решите можете да я направите сами като смесите почва от градината и пясък в равни пропорции.
Засадете семената на около сантиметър дълбочина и покрийте с полиетилен. Оставете саксията на приятно и топло място за 10-15 дни. Можете да поливате, за да изсъхне почвата. Когато се появят кълновете, трябва да ги разредите. Берете разсада, след като се появят няколко листа. Пресаждате в голяма саксия до два литра и след около два месеца вече ще можете да откъснете своите първи листа.
Поливане и грижи
Маточината не обича излишък от влага, така че поливайте, когато горният слой на почвата изсъхне. Желателно е да оставите водата за поливане да престои 24 часа, за да премахнете замърсителите от нея. Температурата трябва да е стайна. Обикновено се полива под корен, но през лятото можете да пръскате листата със спрей.
През студените месеци, когато въздухът е по-сух също можете да пръскате със спрей, за да осигурите нужната влага. Пръскането трябва да става всеки ден.
За да станат храстите по-силни и по-буйни, можете да подрязвате маточината при достигане на височина 15 см. Също така е добре да премахвате пъпките, за да запазите свежестта на листата.
Започнете да събирате билката след достигане на 40 см височина. Хубаво е това да става 4 пъти през всеки сезон. Изрязвайте издънките на десет сантиметра височина. Сушете билката на вестник и оставете на проветриво и сенчесто място. Обръщайте периодично, за да не се появи плесен. Можете да съхранявате в торбички от лен, но не по-дълго от една година.
Всеки от вас може да се справи с отглеждането на маточина у дома. Струва си да инвестирате малко усилия, за да имате пресни билки на трапезата си през цялата година. Възползвайте се от полезните й свойства както при готвенето, така и при лечението на различни заболявания.