Поддържането на теглото в нормални граници не е просто въпрос на това да изглеждаме добре. Естествено, повечето от нас обожават тази страна на медала. Само че в здравословното тегло има нещо повече от слаба и стегната визия. Наднорменото тегло е свързано с куп здравословни проблеми, включително сърдечносъдови заболявания, които са сред главните причини за смъртност в световен мащаб. Статистиката сочи, че 10% увеличение на телесното тегло над нормата води до повишаване на кръвното налягане с 5 mm Hg.
Допълнително, хората с наднормено тегло са значително по-предразположени към развитие на захарен диабет. Тази болест, която често свързваме със затлъстяването, е прогресиращо заболяване, което възниква, когато организмът ни вече не отговаря нормално на сигналите, изпращани от инсулина. Добре са ни известни крайните усложнения от диабета, които включват проблеми с очите, с бъбреците, с вените на крайниците, с трудно зарастване на раните и дори с диабетна кетоацидоза и диабетна кома.
Тези, и много други, заболявания могат да бъдат профилактирани чрез промени в начина на живот. Това, разбира се, включва и подходящ хранителен режим и физическа активност. Те са и тясно свързани с главната тема на статията ни – идеалното тегло. Само че как да изчислим какво е то?
Формула на Лоренц
В началото в медицината се е използвала формулата за идеално тегло, която е приемала за идеално теглото, равняващо се на височината минус 100. Т.е. ако сте високи 170 см, идеалното тегло се е приемало за 70 кг. По-късно обаче Лоренц внася поправки в тази формула и тя изглежда по следния начин:
- Мъже – идеалното тегло е [(височина в см – 100) – (височина в см – 150)/4)]
- Жени – идеалното тегло е [(височина в см – 100) – (височина в см – 150)/2)]
Новата формула за идеално тегло
Според една нова формула, идеалното тегло се равнява на височината на квадрат, умножена по коефициент 22. Отначало спрямо тази формула са се преценявали дозировките на лекарствата. По-късно тя бива адаптирана така, че да изчислява приблизително идеалното тегло.
ИТМ и какво представлява той?
ИТМ е съкращение на “Индекс на телесната маса”. Той е специфичен показател, който дава диапазон на нормалното телесно тегло и ни посочва възможно затлъстяване спрямо изчисление, взимащо под внимание ръста и теглото. Изчислението на ИТМ може да се прилага за хора над 20 години.
Изчисляването му се извършва като се вземе теглото в килограми и се раздели на височината на квадрат – w (kg)/[h(m)^2].
Според таблицата на ИТМ:
- Коефициент под 18,5 посочва поднормено тегло
- Коефициент между 18,5 и 25 посочва нормално тегло
- Коефициент над 25 посочва наднормено тегло
- Коефициент над 30 посочва затлъстяване.
Какво да помним при изчисляване на ИТМ и идеално тегло?
Когато изчисляваме ИТМ и идеално тегло, много е важно да вземем предвид следния фактор. Той е именно, че мускулите тежат повече от мазнините. Следователно, ако сте с мускулеста физика, възможно е да попадате в графата с наднормено тегло по някоя от използваните скали. Това обаче не означава, че теглото ви е наднормено. Затова в такива ситуации е най-важно да прецените дали се чувствате здрави, дали имате здравословни проблеми и дали изследванията ви са в норма, преди да се самодиагностицирате с наднормено тегло или затлъстяване. Консултация с лекар също може да ви избави от притесненията по въпроса.
Опасно ли е поднорменото тегло?
Друг важен фактор, когато говорим за идеално тегло, е да обърнем внимание и на момента с поднорменото тегло. Макар на много хора да им се струва, че да бъдем слаби е едва ли не своеобразен идеал, това далеч не изчерпва темата. Както видяхме по-горе, ИТМ под 18,5 индикира поднормено тегло. Това също далеч не е здравословно и може да доведе до специфични заболявания. Според изследванията, рискът от смъртност се повишава при хората с поднормено тегло спрямо тези с нормално такова.
Съответно, от значение е не специфичният идеал “да бъдем слаби”, а идеалното тегло, което би ни поддържало в здравословна форма и което би способствало да сме здрави и да се чувстваме добре. Идеалното тегло ще зависи от ръста и физиката ни, от процента телесни мазнини и количеството мускулна маса.
Discussion about this post