Обикновено когато искаме да установим коефициента си на интелигентност, прибягваме до специализираните IQ тестове. Те се предлагат в изключително разнообразие и използват различни методи за преценяване на уменията ви и оценяване на интелигентността ви в множество аспекти. Само че не всички са напълно достоверни, някои отнемат доста дълго време, а с трети просто не ви се занимава. Определено не всеки се интересува от това да открие точното число, което даден тест ще постави на ума му. Вместо това обаче може би ще сте заинтригувани от следващите признаци за висока интелигентност, които може и да ви изненадат.
Самодостатъчност
Сред признаците за висока интелигентност се нарежда самодостатъчността. Дори да нямате партньор в живота си, вие се чувствате комфортно със себе си и се справяте лесно с ежедневните и по-специални задачи, разнообразни проблеми и конфликтни ситуации. Ако пък имате партньор, то знаете, че отново можете да отделяте време на себе си и се вълнувате от работата си, хобито си, социалния си живот, дори приятелските ви кръгове да са различни. Липсата на усещане за скука, когато сте сами; липсата на чувство, че задължително трябва да сте с партньор, за да се справяте – това са важни признаци на самодостатъчност, която е проява на висока интелигентност.
Контрол над емоциите
Признак, че сте по-умни, отколкото смятате, е и способността да контролирате емоциите си. Вие знаете, че е важно да ги изживеете, но под ваш контрол, а не вие да сте под техен. Наясно сте, че не трябва да ги подтискате, но знаете кои граници може и не може да преминете. Не бихте отделили прекалено много време в жалване за загуби, неуспехи и тревоги. Успявате да преодолеете тези ситуации, да оцените и разберете емоциите си и да продължите напред, без те да упражняват прекомерен товар върху вас.
Разпознаване на лъжите
Друг знак за по-високо ниво на интелект е и способността да се разпознаят лъжие. Успявате лесно да забележите, че някой опитва да ви заблуди и осъзнавате намеренията и мотивациите на хората, с които общувате. Тази ваша способност е черта от сферата на емоционалната интелигентност, която е също толкова важна, колкото когнитивната.
Способност за планиране
Освен това, хората с по-висока интелигентност обичайно планират действията си и обмислят всичко предварително. Не губите прекомерно много време в празно мечтаене, а се стремите да помислите как да постигнете амбициите си и какви са стъпките, които трябва да предприемете. Съумявате да прецените различните възможности, да разберете същността на ситуацията си и да разпознаете как да се справите с различни възникнали на пътя ви пречки и прегради.
Любов към четенето
Отдавна сме наясно, че високоинтелигентните хора обожават четенето. Но каква е посоката на връзката може да е въпрос на дебати. Все пак, някои проучвания са показали, че емоционалната интелигентност бива повлияна от четенето и се развива в по-висока степен при четящите хора. Допълнително въздействие на четенето върху вас е че то ще ви даде по-добри способности за ясно, спокойно и разсъдливо мислене при изправяне пред неприятности.
Тревожност и притеснение
Тревожността и притеснението са два неприятни аспекта от живота ни. Знаете ли обаче че те може да са признак на по-висока интелигентност. Хората с по-високо IQ са склонни да са по-тревожни и притеснителни. Може би това е еволюционен фактор, който е давал предимство на предшествениците ни. Днес обаче той може понякога да ни тревожи, но не бива да ни възпира да изживяваме пълноценно живота си.
По-късно ставане
Фактор, който може би никога не сте свързвали с интелигентността, е времето, в което ставате. Но знаете ли, че ако обичате да си поспивате до по-късно, може би сте по-умни от средното ниво? Да, според едно проучване в САЩ се оказало, че по-умните хора си лягат по-късно и стават по-късно от тези с ниво на интелигентност по-близо до средното.
Разхвърляност
Говорим обаче само за леката разхвърляност, която се дължи на това, че често се налага да мислите и да действате по по-важни действия и задачи. Затова понякога в дома ви може да се настани бъркотия, но все пак не прекалявате с нея. Ако се разпознавате в това описание, то е възможно вашият коефициент на интелигентност всъщност да е над средния.
А знаете ли, че има различни техники и трикове, с които можете да увеличите вашата интелигентност и то на всяка възраст?
Вярно е, че всеки от нас се ражда с определена генетична предразположеност, която ни прави повече или по-малко интелигентни, но също така е вярно, че мозъкът е орган с голяма гъвкавост.
Ето и как да въздействаме на интелигентността си?
- Медитирайте
Няма по-коварен враг за мозъка от стреса. Хормоните, които са свързани с него, ни правя по-малко концентрирани и отслабват паметта ни. С медитация можем да се научим как да се справяме с това състояние. А когато сме спокойни, виждаме по-ясно нещата.
- Впуснете се в нови приключения
Всичко ново е стимул, който води до повишаване на интелигентността. Новостта създава безпрецедентни връзки в мозъка ни. Налага се да асимилираме нова информация, а вълнуващите преживявания не ни позволяват да се депресираме.
- Спортувайте
Физическата активност е добра за мозъка, защото го снабдява с кислород. Това подобрява функционирането му, а същевременно намалява стреса. Една чудесна умствена хигиена!
Тялото и умът винаги са свързани. Здравото тяло е от значение за силния ум. Можете да правите и умствени упражнения, които стимулират паметта.
- Всеки ден научавайте нещо ново
Учете езици, четете книги, срещайте се с нови хора, следете технологичния напредък и изобщо иновациите.
- Не търсете лесния път
Може да не толкова комфортно, но пък ще допринесете за умствените си способности. Трудният път ще ви накара да мислите, да се мобилизирате, да се усъвършенствате.
- Спете пълноценно
Умората засяга не само тялото, но и ума. Няма как да мислите трезво, когато ви се спи. Ако редовно не си доспивате, вредите сериозно на мозъчната си дейност.
Сънят помага на мозъка да се справи с новата информация, което от значение за паметта. Активните паузи го предпазват от преумора и са особено важни в дългосрочен план.
Discussion about this post