Тренировката е специално време. Ритуал! Закон! Свещено действие! Дълбока връзка със себе си! СРЕЩА СЪС СЕБЕ СИ! Всеки, който подхожда към тренировъчното занимание, подтикнат от друг стимул, скоро ще загуби мотивация. Въпреки това предлагам да приветстваме трениращите според олимпийския принцип – “важно е участието”, тъй като е възможен и вариант, в който човек избира въобще да не тренира!
Скритите причини да тренираш
Добре известен факт е, че по-често хората намират причини да НЕ тренират, отколкото да тренират. Ние, треньорите, обобщаваме, че това са “дежурните извинения”. Най-експлоатираните оправдания са: “И без това по цял ден не превивам крак, следователно тренирам!”, “Нямам време да се обърна, та какво остава да тренирам!”, “Едва се движа – понеже ме боли всичко, какви тренировки!”, “Много съм стар!”, “Много съм дебел!”, “Много съм депресира!”… За да обобщя абсурда на тези изказвания, ще кажа, че тренировката, от която се бяга, поради даден проблем, е ефективното решение на този проблем!
И все пак! В идеалната ситуация трениращият стига до треньора (залата, спортното занимание), доведен от множество съществени причини, от които само една ИСТИНСКА! Ще ти кажа какво имам предвид! Хората обичат да се заблуждават!
Модата
Човечеството харесва някой да ги подтикне към действие! По-точно човечеството обича НЕЩО да ги подтикне към действие! И това е модата. Слава Богу – модерно е да се тренира! Да си спортно активен е част от световно-наложения американски стереотип за модерен начин на живот. Колко им се получава на американците, които са най-затлъстялата нация в света, е отделен въпрос?! Но днешният модерен човек е американския тип “индивид” – образован, напорист, успял, “леко тесногръд” (причината, поради която е успял!) , но и трениращ в свободното време.
Заради модата, човек би могъл дълго да се закрепи на гребена на спортната вълна. Понеже и във фитнеса (използвам го като обобщено понятие, а не като синоним на “бодибилдинг”), има ротативка на трендовете. Веднъж е модерна Табата, после е супер да танцуваш Зумба, после е яко да се занимаваш с Кросфит, след това е “фешън” тренировката по Мобилност, в последно време си най-актуален, ако се занимаваш с Пилатес, (особено, ако си мъж).
Прескачайки от фитнес тренд на фитнес тренд, човек дълго може да се задържи физически активен! Друго си е в компания да кажеш: “Аз ходя три пъти в седмицата на Пилатес” и да виждаш завистливите очи на хората с А) “дежурните извинения” и В) най-онези, които ходят само два пъти на Пилатес седмично.
ЛОШОТО в тази ситуация се случва така. Зарязваш спорта, ако увлечението ти по фитнес модата се замени от друго “ултра-модерно” към момента занимание! Възможни варианти да речем са – пътуване до Занзибар, “екстремен спорт”, “моден нощен клуб” и пр. Ако си изградил имидж на човек, следващ модата, може да се отклониш от фитнеса и физическите занимания задълго, впуснат в поредното модерно нещо! С което да потвърдиш образа си на “модерен човек”.
Социалните мрежи
Социалните мрежи са част от модерния свят. Разликата със следването на модата е, само в това, че в първия случай си модерен всред по-близкия си кръг от приятелства и познанства, а чрез социалните мрежи ставаш модерен като ПУБЛИЧНО ТРЕНИРАЩ. Следователно публично известен!
Като треньор много често се моля да е вярно, това което платформи като Инстаграм, Тик Ток и Фейсбук ни показват. Върволици, орди, тълпи от трениращи хора! Това би значело, здраво, силно, нефармацевтично общество! Красиви тела, бистри умове! Утопично общество на атлети!
За жалост – снимките от зали, преходи, спортни активности най-често се оказват с причина: “Чакай, да направя една снимка за Фейсбук!” И също за жалост – времетраенето на спортното занимание трае почти толкова, колкото да се направи снимката. А докато трае, телефонът е почти през цялото време в едната ръчичка. В най-лошия случай, притиснат между ухото и врата, а в най-добрият, оставен настрани, но проверяван след всяка серия – разбирай на интервал от 2-3 минути.
Ако си отдаден на фитнеса с идеята да станеш публично известен, може да ти се получи по-задълго, ако по генетични и фото-генетични причини изглеждаш добре и също така, ако получаваш заветните “лайкове”. Иначе бързичко ще се преорентираш от фитнес инфлуенсър към рецепти или копиране на крилати фрази на стената си. В случай, че те се инкасират с повече харесвания! Пак ще си публичен, но публичен готвач или публичен мъдрец, вместо публичен трениращ!
ХУБАВОТО в тази ситуация, че волно или неволно можеш да се окажеш “вдъхновител” или както днес се казва “инфлуенсър” и да мотивиращ още някой да се размърда и да преодолее “първа, втора и трета бази”- 1. Да си стегне багажа, 2. Да влезе в залата и 3. Да направи няколко клека с бонус няколко кадъра за Фейсбук.
Завистта
Хипотетична ситуация! Видял си твоята приятелка (позната) “Х” със снимка от тренировка. “Аууу! Не изглежда добре” Но виж я ти нея!!!! Защо тя да може, пък аз да не мога!” Вдъхновението може да изглежда и по този начин! Човек е изтъкан от базови чувства, всред които не всички са благородни – завист, ревност, страх, яд, агресия. Целият този регистър от негативни емоции може да бъде много много силен реактор и много мощен двигател.
Когато поискаш нещо за себе си, което смяташ че друг притежава това е сериозен стимул. И може задълго да те задържи спортно активен. Най-вероятно поради естественото ти предразположение и най-вече поради ПЪРВОПРИЧИНАТА, ще се озовеш в занимания от високоинтензивния сектор с тренировки – бодибилдинг с по-екстремни тежести, Табата, Кросфит, Тапаут. Бурни, изтощителни, смазващи тренировки, които да те успокояват, че наистина наваксваш. Понеже си стартирал от там – от идеята, че изоставаш!
Причината да започнеш да тренираш в този случай е СРАВНЕНИЕТО с някой друг! Съпоставяне, което те е накарало да се чувстваш малоценен! Така се случва, когато се опиташ да изравниш уравненението между теб и другия и получиш неравенство в твой ущърб! Това показва по-широкото ти отношение към теб самия и живота въобще. Тръгнал си от погрешна предпоставка – сравняваш несравними неща. Себе си с някой друг! Една уникалност с друга уникалност! Една вселена с друга вселена!
Тук не е задължително да има ХУБАВО и ЛОШО. Може да ги има в еднаква степен, в зависимост от онова, което всъщност разбереш, докато правиш опити да се изравниш с някой друг. Лошо е, ако не мръднеш от причините, с които си започнал. И продължиш да се сравняваш! Но е възможен и друг по-ведър сценарий.
Спортът (физическата активност) могат да ти подскажат една велика трансформация превръщането на завистта в КОНКУРЕНЦИЯ. Конкуренцията е коренно различно отношение към състезанието. Чрез нея признаваш, че другият е добър, но искрено вярваш, че всичко е възможно и за теб самия! И обратното мислиш, че ти си не по-малко добър от конкурента! По този начин запазваш своето достойнство и това на опонента. Взимаш най-доброто и даваш най-доброто! И си движен от благородни причини!
А всред всичките благородни причини, най-благородната е да СРАВНЯВАШ СЕБЕ СИ СЪС СЕБЕ СИ. Да се конкурираш с това, което днес можеш, за да стане то по-добро утре. А в други ден още по-добро. Така създаваш бъдеще и перспектива за най-сериозния ти и грандиозен проект. Това си самият ти! Проектът “АЗ”!
Ако постигнеш тази трансформация в отношението към тренировките, ще останеш тренировъчно дълголетен – задълго, а може би завинаги! За теб ще има вчера-днес-утре! Принуден си да живееш със себе си, но можеш да го направиш комфортно, любовно и прогресивно! Удовлетворяващо и свързано с точния център – това си самия ти!
Любовта
Не винаги хората пристъпват прага на залите и започват да тренират, подтиквани от негативни чувства. Често хората го правят и заради ЛЮБОВТА. Наистина е така! Вярвам в романтичната страна на подбудите. Човек иска да е харесван, но всъщност иска повече да е обичан и смята, че ако изглежда добре, ще я заслужи тази непокорна и дива любов, която все бяга от него. Красива история! Просълзяващи причини! Причини, които дълбоко разбирам!
Тъжни причини! Човек започва да тренира, за да се промени. За да се хареса, но НА НЯКОЙ ДРУГ. Слушала съм такива истории, зад които стои мотивацията да започнеш да тренираш. Винаги, като загрижен родител съм казвала на този тип клиент: “Мило дете, не започвай оттук!”. Това е пътят на разочарованието. Любовта не изисква, тя просто Е. Тя се случва без значение от размера на дрехата, от големината на бицепса и пробяганите километри на пътеката. Тези неща понякога са част от привличането, с което започва любовта, но не са достатъчни, за да поддържат огъня за дълго време. А ако не е задълго тя не е любов. Може да е страст, влюбване, симпатия, порок, но няма да е любов.
Неслучайно Аристотел е казал: “Любовта е една душа в две тела”. Никъде не е уточнил какви трябва да са телата. Става въпрос наистина за душите. Защото е вярно, че телата ни ще се променят, каквито и грижи да полагаме за тях! Ще се променят и лицата ни! И това с напредването на времето няма да е към по-добро! Но онова, което наистина може да става все по-красиво с годините е ВЪТРЕШНИЯ НИ СВЯТ!
Един от най-великите треньори на всички времена Джоузеф Пилатес казва, “Добрата физическа форма е първата предпоставка за ЩАСТИЕТО”. Първото стъпало на щастието е да познаваме добре себе си! Тялото е само входа към нашия красив вътрешен свят! Ние сме същества, чиято финна структура е опакована в по-малко финната обвивка на тялото. За него наистина трябва да се погрижим на първо време като базова нужда, защото то е неизменна част от нашата природа, от нашата композиция! Да го познаваме, да го обичаме, да го слушаме, да се грижим за него е част от голямата грижа, от големия проект, наречен “АЗ”.
Ако искаме любов гарантирано ще я имаме, когато обичаме себе си!
ИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ДА ТРЕНИРАМЕ Е ЛЮБОВТА КЪМ СЕБЕ СИ!
Discussion about this post