През последните години покачващите се наеми и ниските лихви по ипотечните кредити мотивираха много хора да купят собственото жилище. Но преди да направите избор между жилище под наем и ипотека за 20-30 години напред, е хубаво да помислите за минусите и плюсовете и на двете.
Разходите на семейство, което е под наем, поглъщат голяма част от семейния бюджет. Идеята на ипотеката е да не прехвърляте парите си всеки месец на наемодателя, а да ги използвате за изграждане на активи под формата на собствени четири стени.
Избор на жилище: под наем или ипотека?
Дали наемането или закупуването на жилище е по-добро за вас зависи не само от текущия ви доход, но и от цените на недвижимите имоти към момента, от лихвата, очакванията ви за професионалното ви развитие, възрастта ви.
Ипотеката е сериозен ангажимент, който означава, че останете ли без работа за по-дълго време, няма да можете да я изплащате.
Има и редица други фактори, които също играят роля при взимането на това решение. Някои – като възвръщаемостта на вашия собствен капитал, който може да бъде изразен с твърди числа, а други като израз на вашите лични предпочитания и житейски решения. Така че трябва да знаете къде дебнат копки в краткосрочен план и какво наистина има значение в дългосрочен план.
Как виждате себе си като собственик или наемател?
Преди да разгледате всички предимства и недостатъци на двете възможности, помислете как виждате себе си през следващите десетилетия: като собственик или наемател? Какъв тип човек сте: обичате да се местите в различни квартали или дори градове, или когато свикнете на едно място, трудно се решавате на промяна?
Ако сте от първия тип, ипотеката ще ви принуди да пуснете „корени” на едно място. Купувайки жилището, получавате и всички „бонуси” около него като шумни съседи, поддръжка на сградата и всякакви допълнителни разходи.
Ако останете под наем, винаги можете да смените жилището и не се ангажирате с ремонти. Наемът може да расте, но по правило лихвите на банките правят същото, често и без предупреждение.
Когато сте собственик обаче, трупате активи с всяко месечно плащане към банката. Изплащате жилище, което ще остане за вашите деца. Имате повече сигурност, че не сте зависими от решенията на наемодателите. Можете да ремонтирате и обзаведете жилището си изцяло по ваш вкус.
В жилището под наем се налага да се примирявате с много неща, които не ви харесват. Често има разногласия с наемодателя относно това кой трябва да поеме повредите. Вие смятате, че сте платили за тях с месечния наем, а те че сте длъжни да се грижите за имуществото.
Като собственик сте по-независими, по-уверени и имате повече желание да участвате в ангажиментите по сградата. Собствеността премахва зависимостта ви от наемодателя, но пък ви обвързва с една друга зависимост: тази към банката и то за следващите няколко десетилетия. Към това се добавя и фактът, че трябва да се грижите постоянно за имота си.
Повече гъвкавост при жилищата под наем
Всеки, който планира промяна в кариерата си и в личен план, е хубаво добре да помисли, преди да се ангажира с ипотека. Ако очаквате да се преместите в друг град през следващите години по професионални причини, се нуждаете от повече гъвкавост. Препродажбата след няколко години обикновено е лоша сделка.
Повече сигурност с ипотека
Собственото жилище ни дава повече сигурност, дори да е с ипотека. То също така ни мотивира в професионален план. Знаем, че нямаме избор: или плащаме, или оставаме на улицата. Това ни кара да бъдем по-дисциплинирани, по-зрели и мъдри при взимането на решения.
А когато имаме ясна цел, сме склонни да полагаме повече усилия. Така хем се учим на отговорност, хем увеличаваме шансовете си за професионални успехи.
Сравняването на наем и лихва е измамно
Склонни сме да го правим, когато обмисляме възможността да станем собственици. Вярваме и че ако месечната ставка на банката не е по-висока от текущия ни наем, си струва да си купим жилище.
Това правило обаче е далеч от истината. Защото и месечният наем, и месечната ни вноска за банката са само момента „снимка”. Кое решение е по-добро зависи не само от настоящия момент, но и развитието на лихвените проценти и наемите през следващите десетилетия.
Вместо да сравнявате наемите и възможните вноски, сравнявайте наемите и цените на имотите. Съотношението на годишните наеми към цените на имотите е добър индикатор за нивото на цените във вашия град.
Discussion about this post