Какви са били първите сватбени пръстени?
Египетските фараони за първи път използват пръстени, за да представят вечността. Това е така, защото кръгът няма начало и край и отразява формата на слънцето и луната, които египтяните почитали. Египтяните също така смятали, че отвореното пространство в средата на пръстена представлява врата към неизвестното. Египетските пръстени „уроборос“ (oor-uh-boor-ros) изобразявали змия, която поглъща опашката си, представяйки вечния кръговрат на нещата. Уроборосът е един от най-старите символи в света, а името му на гръцки означава „поглъщащ опашката“.
Когато Александър Велики завладява египтяните, гърците възприемат традицията да подаряват пръстени на своите любовници, за да представят предаността си. На много от тези пръстени е изобразен Ерос или Купидон, богът на любовта. Когато римляните завладяват Гърция, те възприемат тази традиция и започват да използват железни и медни пръстени при брачните церемонии. Железните пръстени понякога имали мотиви на ключове, за да символизират, че съпругата вече има контрол над домашните вещи. През II в. от н.е. обаче повечето пръстени били златни.
Кога годежните и сватбените пръстени стават два отделни пръстена?
В Средновековна Англия сключването на брак е било изключително просто. Единственото, което двойката е трябвало да направи, е да си предложи взаимно „настоящето съгласие“. Често това съгласие е било изразявано чрез даване и приемане на предмет, наречен „сватба“, и тази „сватба“ често е била пръстен. Така „сватбата“ е била церемония, при която мъжът предлагал на жената пръстен и тя го приемала. Това се превръща в норма през VIII век. Объркването относно легитимността на сватбите обаче било често срещано явление. Тъй като не се изисквало да присъстват свидетели и духовници, по-късно единият или двамата от двойката можели да отрекат, че е имало сватба.
Така през XII в. християнската църква обявява брака за свято тайнство и установява църковна церемония. Пръстените били част от церемонията и се наложило правилото, че никой мъж не бива да поставя какъвто и да е пръстен на ръката на жена, освен ако не възнамерява да се ожени. Преди това пръстените невинаги са означавали брак. Те често се давали в знак на преданост или като символ на годеж.
Какво представляват сватбените и годежните пръстени сега?
Както в миналото, така и сега, сватбените и годежните пръстени символизират ангажираност, любов и преданост. В миналото сватбените пръстени са означавали обещание или договор между двойката и техните две семейства. Те са били и символи, които са показвали, че обещанието на човека е „добро като злато“.
През последните десетилетия сватбените пръстени се превърнаха в израз на индивидуалност и партньорство, които се носят и от двата пола. Както брачните, така и годежните пръстени вече са основни елементи на сватбата не само в западните страни, но и във всяка страна, където двойките искат външен знак за своята любов – и малко повече блясък в гардероба си.