В първите три години от живота си децата минават през период на изключително голямо развитие. По това време се развиват речта и говоренето. Изричането на първите смислени думички и началото на използването на изречения са индивидуалност. При всяко дете те се извършват по различно време и темповете на развитие са с различни темпове.
За пръв път детето започва да използва думи целенасочено някъде около възраст от 12 месеца. Като вземем под внимание факта, че всяко дете се развива с индивидуален темп, можем да сметнем за нормално и проговаряне до възраст от 18 месеца. По това време би трябвало детето да може да използва поне десетина думички. Ако това не се случи, значи имаме забавяне в развитието и трябва да направим консултация със специалист.
Кои са причините зад забавянето в проговарянето?
Обикновено причината детето да не проговаря е комплексна и ѝ въздействат множество фактори от околната среда. Ето някои от тези фактори:
Говорене “на бебешки” – ако използваме говор “на бебешки”, когато общуваме с детето си, това може да повлияе върху развитието на неговата реч и да забави проговарянето. Съответно, когато говорим с детето си, трябва да говорим нормално и правилно.
Липса на общуване – ако не общуваме достатъчно с детето си, ако не насочваме говора си към него и не му говорим достатъчно, то бихме могли да опосредстваме забавяне в неговото проговаряне. Изключително важно за развитието на речта на бебето е да му говорим.
Уплаха или стрес – това също са чести причини, които водят до забавяне на проговарянето. Естествено, за да се определи, че това е фактор, консултацията със специалист е задължителна.
Твърде много време пред екрана – ако детето седи пред екрана по два-три и повече часа, това променя организацията на мозъка му и развитието на двигателната система, на психиката и на устната реч се забавят. Съпътстващи проблеми могат да са хиперактивност и дефицит на внимание.
Късно захранване – причината това да е фактор е че захранването с твърда храна подсилва мускулите на лицето, бузите и езика, които в последствие играят важна роля в развитието на речта и, съответно, проговарянето.
Биберони – подобно, използването на бибероните може да ограничи движенията на езика, което да доведе до забавяне на развитието на устната реч.
Втори език – в случай, че включите втори език по време на кърмаческата възраст и в ранните години, това може да доведе до забавяне на проговарянето, поради поемането и обработката на повече речева/слухова информация.
Наследственост – при наличие на роднини, които са проговорили късно, децата са склонни към забавяне на проговарянето по наследственост.
Медицински причини за късното проговаряне
Разбира се, причините не е нужно да бъдат наследствени или поведенчески. В някои ситуации е възможно да възникнат медицински причини за късно проговаряне. Във всеки случай, консултацията със специалист е важна стъпка за определяне и отстраняване на причината.
Някои медицински причини за късно проговаряне са:
- Преждевременно раждане
- Ниско тегло при раждане
- Ниско тегло в първата година от развитието
- Аномалии в устната кухина
- Аномалии в слуховата система
- Хронични инфекции на слуховия апарат
- Нервни аномалии, вкл. аутизъм, глухонямост и др.
Във връзка с последната категория – нервни аномалии и, в частност, поведенческите разстройства, към които спада аутизмът, е важно да обръщаме внимание на няколко други особености. Това са:
- Социалното и поведенческо развитие на детето – липса на очен контакт; необходимост от спазване на строго определен ред без толеранс към отклонение; избягване на контакт с хора; липса на отклик към емоциите на другите; наличие на ритуални движения, наподобяващи тикове.
Те са симптом за потенциално разстройство на развитието и е необходимо да им се обърне внимание възможно най-скоро.
Discussion about this post