Фондация „За споделено родителство“ с призив за законодателни реформи и национален протест на 26 декември
На 11 декември 2024 г. в сградата на Българската телеграфна агенция (БТА) се проведе пресконференция на Фондация „За споделено родителство“ под надслов „Една година в подкрепа на споделеното родителство: Успехи, предизвикателства и бъдещи цели“. Пресконференцията имаше за цел да даде прозрачност за дейността на фондацията през изминалата година и да очертае бъдещите й цели. Сред основните акценти беше обявяването на предстоящия национален протест на 26 декември 2024 г. от 15:00 ч. под мотото „Не на родителското отчуждение“ и „Да на споделеното родителство“.
До момента фондацията е постигнала значителен напредък в усилията си да повиши обществената осведоменост за проблема с родителското отчуждение и да насърчи практиката на споделеното родителство. През изминалата година бяха организирани три успешни протеста, които привлякоха вниманието на обществото и институциите, а в момента се планира провеждането на четвърти национален протест.
Един от ключовите моменти в работата на фондацията е участието в дискусия на Кръгла маса в Народното събрание, където беше обсъден проблемът с родителското отчуждение и възможностите за законодателни промени. Освен това, фондацията е в процес на откриване на Консултативен център, който ще бъде насочен към подкрепа на родители, пострадали от родителско отчуждение. Всички тези усилия са насочени към създаването на по-добра и по-устойчива среда за децата в България, като целта е да се гарантира, че всяко дете има право на здравословна връзка както с майката, така и с бащата.
Днешната дискусия имаше цел да привлече общественото внимание и подкрепа за въвеждането на реформи в Семейния кодекс, които да гарантират равни права на родителите и да поставят акцент върху значението на активното участие и на майката, и на бащата в живота на децата.
Основателят на фондацията, Слави Несторов, заедно с адвокат Пламен Борисов и адвокати и медиатори Йорданка Бекирска, Карло Луканов и Йоана Ценова, изтъкнаха тревожната статистика спрямо аналитични данни, според която над 100 000 деца в България са лишени от редовен контакт с единия или и двамата си родители, а всяко пето дете страда от последствията на родителското отчуждение.
Те подчертаха, че в контекста на нарастващия брой разводи и раздяла между родители, които често се превръщат в конфликтни съдебни битки, децата често се оказват във фокуса на споровете. Това не само влошава емоционалното им състояние, но и задълбочава проблемите, свързани с тяхното психическо и социално развитие. По темата адвокат Пламен Борисов сподели: “Гребем без посока и смисъл! Смисъл в тези дела няма, освен за самото им водене – те не са полезни нито на родителите, нито на децата!”.
Той поясни, че именно затова трябва да се въведе принципът „Едно дете – едно дело“. По думите му, гражданските дела, свързани с правата на детето, следва да се разглеждат в рамките на едно производство, вместо да се водят отделни дела за родителски права, издръжка, режим на лични контакти и други. Това би позволило значително съкращаване на времето за решаване на споровете и би предотвратило ненужното натоварване на децата с продължителни и травматизиращи съдебни битки.
По време на пресконференцията адвокат и медиатор Карло Луканов изтъкна, че в съдебните дела се назначават психологически експертизи както на родителите, така и на децата. Това представлява голяма травма, особено при дела, които се проточват във времето, и изисква сериозна реформа в подхода към тези случаи. Той добави: “Майката и бащата не са взаимозаменяеми. Всяко дете има нужда и от двата модела, за да расте и да се развива като пълноценна личност.”
Адвокат и медиатор Йорданка Бекирска подчерта, че споделеното родителство има положителен ефект както за децата, така и за родителите. Тя посочи, че този модел дава възможност на родителите да разполагат с време за себе си, да се развиват независимо, и да балансират личния си живот. „За мен споделеното родителство има ясно изразен феминистичен рекурс, тъй като единствено и само със споделяне на грижите и родителските отговорности между двамата родители, може да се постигне подсигуряване на свободен времеви капитал за развитие на личността и професионализма на всеки един от родителите.“, добави тя.
Адвокат и медиатор Йоана Ценова коментира във връзка : “Понякога се стига до критична точка и е много трагично конкретно за децата. Всички тези дела се отразяват много травмиращо за децата и със сигурност не защитават висшия им интерес!”
На пресконференцията беше направен и анонс за предстоящия протест на декември 2024 г. от 15:00 ч., на пл. Независимост, който ще бъде четвъртият пореден за Фондацията. Миналогодишното събитие събра над 300 души, а тази година се очаква още по-голямо участие. Протестът ще бъде национален, с паралелни инициативи в други градове на страната.
Фондация „За споделено родителство“ отправя призив към всички, които подкрепят каузата, да се включат в протеста и да помогнат за популяризирането на необходимостта от законодателни промени.
„Нашата цел е да върнем правото на децата да имат пълноценна връзка и с двамата си родители. Това е битка за бъдещето на нашите деца“, подчерта Слави Несторов.